» » טכנאי שיניים –האמן של רפואת השיניים

טכנאי שיניים –האמן של רפואת השיניים

בכל מקצוע צריך שיהיה אמן, ברפואת שיניים, זה טכנאי שיניים


כאשר אנו הולכים לרופא שיניים, נדמה לנו לפעמים שכל העבודה על השיניים שלנו, מתבצעת על ידי הרופא, הסייעת שלו והשיננית אליה אנו הולכים בנפרד. אך האמת היא, שמאחורי העבודה על השיניים שלנו, יש עוד קבוצה גדולה של אנשים, שאחראית שהטיפול יתבצע כמו שצריך ואנו נזכה לתוצאות טובות, מדובר בטכנאי שיניים.

טכנאי שיניים הוא האיש שלמעשה אחראי שכל כלי עזר  שיצטרך הרופא לשים בשיניים שלנו, יהיה מותאם לפה שלנו ויוכל לשרת אותנו בצורה טובה בתקופה בה נשתמש בכלים אלו.

כלים אלו יכולים להיות קשתות, גשרים, פלטות, שיניים תותבות, כתרים ועוד. למעשה כל דבר חיצוני לשן אשר איננו טבעי לה ויש לשים אותו עליה או בפה בכלל, נבנה על ידי טכנאי שיניים.


לימודי טכנאות שינייםעל מנת להיות טכנאי שיניים , יש ללמוד טכנאות שיניים. מקצוע זה נלמד הן בתיכונים ולאחר מכן במכללות שונות. מקצוע זה נחשב מקצוע פרה רפואי, קרי הוא לא מקצוע רפואי אך התלמיד והסטודנט חייב להכיר גם מושגים רפואיים ולהכיר את התחום על מנת שיוכל לעבוד בו.

לימודי טכנאות שיניים, כוללים לימודי שיניים תיאורטיים, התנסות אמיתי בטכנאות שיניים עצמה, וכן לימודים עיונים רגילים. בעת הלימודים לומדים הטכנאים לעתיד, להכיר את מבנה הפה, את השינויים שחלים בו, את ההתפתחויות של השיניים, היכרות עם מבני פה שונים ועוד. הכל במטרה שיוכלו לבנות דגמים ומודלים כפי שמצפים מהם, לכל צורה ולכל מבנה פה.

מה עושה טכנאי שיניים?


טכנאי שיניים מוסמך, כזה שיש לו תעודה ורשאי לעסוק בתחום, אחראי למעשה על בניית הדגמים בהם ישתמש הרופא בעת הטיפול והמטופל אחריו. תחילה ייקח הרופא מודל של שיניי המטופל ומבנה הפה שלו. המודל יעבור אל טכנאי השיניים אשר באמצעות המודל יבנה את הדגם המבוקש.

לעיתים אותו מודל ישמש אותו לבניית כלים שונים לאורך הטיפול עבור המטופל ולעיתים יהיה צורך ביצירת מודלים שונים, עקב שינויים שיחולו במבנה השיניים של המטופל.

ההיכרות שלנו עם טכנאי שיניים, מתחילה כבר בשנות ילדותנו. כל מי שהיה פעם אצל רופא שיניים כדי להתקין גשר או לשים סמכים על השיניים, יודע שהאיש שמכין עבור הרופא כלים אלו, הוא טכנאי שיניים. בהמשך אנו פוגשים אותו כאשר הוא מכין לנו שתלים, כתרים, ובעת הזיקנה טכנאי השיניים מכין עבורנו את השיניים התותבות.

על מנת להיות טכנאי שיניים, צריך להיות בעל ידיים עדינות, ראייה טכנית ויכולת עבודה עם חומרים שונים, דייקן, אחראי וסבלני. כל אלו מאפשרים את יצירת האומנות של השיניים, אשר בה ישתמש רופא השיניים כדי לעזור למטופל להנאות משגרת חיים נוחה יותר ומשיניים בריאות יותר.


לימודי טכנאות שיניים נמשכים שנתיים, בסופם יש מבחן של משרד הבריאות ורק מי שעובר אותו יכול לעסוק במקצוע

 

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...