שיני חלב (נקראות גם שיניים ראשוניות) הן מערכת השיניים הראשונה שילדים מפתחים. שיניים אלו נקראות כך מכיוון שהן בדרך כלל מתחילות לצוץ במהלך החודשים הראשונים של הינקות, בערך בזמן שבו התינוק מתחיל לצרוך חלב כמקור התזונה העיקרי שלו.

שיני חלב משמשות באופן זמני עד להופעת שיניים קבועות, אשר בסופו של דבר יחליפו אותן. שיני החלב חיוניות לתפקודים שונים, כולל לעיסה, דיבור ושמירה על יישור הלסת באופן נכון.

שיני חלב הן קטנות ולבנות יותר משיניים קבועות. אם שאלתם את עצמכם כמה שיני חלב יש הרי שהתשובה היא 20 במספר. סט זה של שיניים חלביות כולל: 8 חותכות, 4 ניבים, ו-8 טוחנות. החותכות ממוקמות בקדמת הפה ומשמשות לנשיכה וחיתוך של מזון. הניבים הן שיניים מחודדות המחודדות שעוזרות לחיתוך המזון לחתיכות קטנות יותר, והטוחנות, שנמצאות בחלק האחורי של הפה, משמשות לטחינה ולעיסה.

ככל שהילדים גדלים, שיני החלב מתרופפות ונופלות בהדרגה, מה שמפנה מקום לשיניים הקבועות להופיע. תהליך איבוד שיני החלב והחלפתן בשיניים קבועות מתחיל בדרך כלל בסביבות גיל שש ונמשך עד גיל ההתבגרות המוקדם.

 

החשיבות של שיני חלב

 

שיני חלב לרוב נחשבות בטעות לפחות חשובות מכיוון שהן מוחלפות בסופו של דבר בשיניים קבועות. עם זאת, שיניים ראשוניות אלו ממלאות תפקיד מכריע בהתפתחות הכללית של הילד ובריאות הפה. בראש ובראשונה, שיני חלב עוזרות לילדים לפתח דפוסי דיבור נכונים. הם ממלאים תפקיד חיוני ביצירת צלילים והגיות, ומאפשרות לילדים לתקשר ביעילות. ללא סט שלם של שיני חלב, התפתחות הדיבור עלולה להיעצר, מה שיוביל לקשיים בניסוח נכון של מילים.

יתר על כן, שיני חלב מכוונות את בקיעת השיניים הקבועות למקומן הנכון. אם שן חלב אובדת בטרם עת עקב עששת או פציעה, השיניים מסביב עלולות לזוז, מה שעלול לגרום לאי-יישור השיניים הקבועות. זה יכול להוביל לבעיות אורתודנטיות ולצורך בפלטה או אמצעי תיקון אחרים בשלב מאוחר יותר בחיים.

בנוסף, שיני חלב תורמות לתזונה נכונה ולעיכול. ילדים עם שיני חלב בריאות יכולים ללעוס את האוכל ביסודיות, מה שמסייע בתהליך העיכול. לעומת זאת, אם ילד חווה כאב או אי נוחות עקב בעיות שיניים, הוא עלול להימנע ממזונות מסוימים או לפתח הרגלי אכילה לקויים, מה שעלול להשפיע על תזונתו ועל בריאותו הכללית.

יתרה מכך, שיני חלב ממלאות תפקיד בפיתוח ההערכה העצמית והביטחון העצמי של הילד. חיוך בריא ומושך יכול להגביר את הדימוי העצמי של הילד, להשפיע לטובה על האינטראקציות החברתיות שלו ועל התחושה הכללית שלו. לעומת זאת, בעיות שיניים או שיניים חסרות עלולות להוביל למבוכה, למודעות עצמית ולהשפעה שלילית על ההערכה העצמית של הילד.

 

מהו הגיל הממוצע לנפילת שיני חלב?

 

בקיעת שיני החלב עוקבת אחר רצף כרונולוגי צפוי למדי. בממוצע, אצל תינוקות מתחילה בקיעת ראשונה של שן חלב כאשר מלאו 6 חודשים לילד, אם כי העיתוי יכול להשתנות. השיניים הראשונות שיוצאות הן בדרך כלל הן החותכות המרכזיות התחתונות, ואחריהן החותכות המרכזיות העליונות. שיניים קדמיות אלו נראות לרוב כשהילד בן 8 חודשים.

עד גיל שנה, רוב הילדים יפתחו את מערכת השיניים טוחנות הראשונה שלהם, הממוקמת בחלק האחורי של הפה. לאחר מכן בוקעות החותכות הצדדיות, שהן השיניים הסמוכות לחותכות המרכזיות. עד גיל שנתיים, לרוב הילדים יהיה סט שלם של 20 שיני חלב, כולל ניבים וטוחנות שניות. חשוב לציין שציר הזמן של ההתפרצות יכול להיות שונה מעט מילד לילד. חלק מהילדים עלולים לחוות התפרצות מוקדמת או מאוחרת יותר של שיני החלב שלהם, וזה נחשב בדרך כלל בטווח הנורמלי. עם זאת, אם קיים עיכוב משמעותי או חשש לבקיעת שיני חלב, רצוי לפנות לרופא שיניים לילדים לצורך הערכה.

במהלך תהליך הופעת שיני החלב, נפוץ שילדים חווים אי נוחות ועצבנות מסוימת. זה נובע מהלחץ שמפעילות השיניים שבוקעות על אזור החניכיים. חשוב שההורים יהיו מודעים לסימני בקיעת שיניים, כמו למשל נזילת ריר ולעיסת חפצים, ולדאוג לאמצעים מתאימים להקלת הכאב ואי הנוחות.

 

האם נפילת שיניים היא תהליך כואב?

 

בקיעת שיניים יכולה להיות תהליך מאתגר ומציק, אך רמת הכאב ואי הנוחות יכולה להשתנות מילד לילד. הבנת הדבר במהלך בקיעת שיניים יכולה לעזור לכם לספק את התמיכה והנוחות הדרושים.

סימנים של אי נוחות בקיעת שיניים: חיוני לזהות את הסימנים המעידים על כך שילדכם חווה כאבי בקיעת שיניים. כמה סימנים נפוצים כוללים עצבנות מוגברת, עצבנות, ריר מוגזם, חניכיים נפוחות ונטייה ללעוס חפצים או אצבעות. תסמינים אלו יכולים להתחיל מספר ימים או שבועות לפני בקיעת השן ועשויים להימשך עד שהשן יצאה במלואה.

 

הסיבות לכאבי בקיעת שיניים: כאב הופעת שיני חלב נגרם מהלחץ שמפעילה השן היוצאת על החניכיים. לחץ זה יכול לגרות את קצות העצבים בחניכיים, ולהוביל לאי נוחות וכאב. במקרים מסוימים, החניכיים עלולות להפוך לאדומות, נפוחות ורגישות, מה שמוסיף לאי הנוחות שחווה הילד.

 

התמודדות עם אי הנוחות בבקיעת שיניים: אמנם לא ניתן להעלים לחלוטין את אי הנוחות בבקיעת השיניים, אך ישנן מספר דרכים להקל על הכאב של הילד. מתן טבעת בקיעת שיניים קרה או מטלית נקייה וצוננת ללעיסה יכולים לעזור להרגיע את החניכיים. גם עיסוי עדין של החניכיים באצבע נקייה יכול לספק הקלה. בנוסף, מתן מזון קר ורך או עוגיות מיוחדות לבקיעת שיניים יכול לעזור להקל על אי הנוחות.

חשוב לציין שבקיעת שיניים לא אמורה לגרום לחום גבוה או למחלה קשה. אם ילדכם חווה תסמינים כמו חום גבוה, שלשול או סירוב לאכול, חיוני לפנות לרופא ילדים כדי לשלול גורמים אפשריים אחרים לתסמינים.

 

שיני חלב

 

דרכים יעילות להקל על הכאב בזמן בקיעת שיניים

 

קומפרסים קרים וצעצועי בקיעת שיניים: שימוש בקומפרסים קרים או צעצועי בקיעת שיניים יכול לספק הקלה לחניכיים כואבות. ניתן למרוח מטלית נקייה וצוננת על החניכיים או להציע להם צעצוע בקיעת שיניים שצונן במקרר. הטמפרטורה הקרה עוזרת להקהות את החניכיים ולהפחית את הדלקת, ומספקת הקלה זמנית בכאבי בקיעת השיניים.

 

ג'לים או תרופות לבקיעת שיניים: ניתן להשתמש בג'ל בקיעת שיניים או תרופות המכילות חומר הרדמה קל כדי להקל על אי הנוחות בבקיעת שיניים. ניתן למרוח ג'לים אלו ישירות על החניכיים כדי להקהות את האזור באופן זמני. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רופא ילדים או רופא שיניים לפני השימוש בתרופה כלשהי, בכדי לקבל הנחיות לגבי מינון ושימוש מתאימים.

 

הסחת דעת ונוחות: לפעמים, הסחת דעת של הילד מכאבי בקיעת השיניים יכולה להיות דרך יעילה להקל על אי הנוחות שלו. מעורבות בפעילויות מהנות, כמו משחק בצעצועים או אפילו לשיר שירים, יכולה להסיט את תשומת לבם ולהעניק הקלה מסוימת. מתן חיבוק יכול גם כן לעזור להרגיע את ילדכם בתקופה מאתגרת זו.

חשוב לציין שבעוד ששיטות אלו יכולות לעזור להקל על כאבי בקיעת שיניים, הן עשויות שלא להעלים אותן לחלוטין. כל ילד הוא שונה, ומה שמתאים לאחד אולי לא מתאים לאחר. חיוני להיות סבלני ולגלות הבנה במהלך תקופה זו ולספק תמיכה ונוחות עקבית לילדכם.

חשוב לזכור לשמור על היגיינת פה טובה במהלך בקיעת שיניים, באמצעות ניקוי עדין של החניכיים עם מטלית רכה ונקייה או מברשת שיניים לתינוק. ברגע שהשן הראשונה בוקעת, אפשר להתחיל לצחצח אותה עם מברשת שיניים קטנה ורכה ומריחה של משחת שיניים פלואוריד.

 

הבחנה בין תסמיני נפילת השיניים למחלה

 

שכיח הוא המצב שההורים לא בטוחים אם התסמינים שהילד שלהם חווה קשורים לבקיעת שיניים, או מעידים על מחלה בסיסית. בעוד שבקיעת שיניים עלולה לגרום לאי נוחות ולכמה תסמינים קלים, חשוב שנהיה מסוגלים להבחין בין תסמיני בקיעת שיניים לבין סימני מחלה.

בראש ובראשונה, חשוב להיות מודעים לתסמיני בקיעת השיניים האופייניים. אלה כוללים עצבנות, ריר, חניכיים נפוחות ונטייה ללעוס חפצים. אם ילדכם חווה את התסמינים הללו יחד עם בקיעת שיניים חדשות, סביר להניח שהם פשוט עוברים את תהליך בקיעת השיניים. עם זאת, אם ילדכם מציג תסמינים חמורים או חריגים יותר, זה עשוי להוות אינדיקציה למחלה, ולא לבקיעת שיניים. לדוגמה חום גבוה, שלשול מתמשך או פריחה שאינה קשורה לבקיעת שיניים יכולים להיות סימנים לבעיה בריאותית בסיסית.

אם אינכם בטוחים אם התסמינים של ילדכם קשורים לבקיעת שיניים או מעידים על מחלה, תמיד עדיף להתייעץ עם הרופא המטפל. במקרים מסוימים ייתכן שבקיעת שיניים תופיע במקביל למחלה אחרת בחלל הפה או באזור אחר בגוף, מה שהופך את ההבחנה למאתגרת עוד יותר. חיוני לעקוב מקרוב אחר הסימפטומים של ילדכם ולפנות לייעוץ רפואי אם יש חששות.

 

טיפול בשיני חלב

 

טיפול נכון בשיני חלב הוא חיוני שכן הוא מכין את הקרקע להפתחותן העתידית של השיניים הקבועות. בעוד ששיני חלב הן זמניות, הן ממלאות תפקיד מכריע בבריאות הפה הכללית של ילדך. בראש ובראשונה, הטמעת שגרת היגיינת פה טובה היא המפתח. ברגע שבוקעת שן החלב הראשונה, חשוב להתחיל לצחצח אותה עם מברשת שיניים רכה ומריחה של משחת שיניים המכילה פלואוריד – זה עוזר להסיר חיידקים ובמניעת עששת. ככל שילדכם גדל, עודדו אותו לצחצח שיניים פעמיים ביום למשך שתי דקות בכל פעם.

בנוסף לצחצוח רגיל, חשוב להגביל צריכת מזון ומשקאות ממותקים. צריכה מופרזת של סוכר עלולה לתרום לעששת וחורים בשיניים. במקום זאת, יש להעדיף חטיפים בריאים כמו פירות וירקות ולעודד שתיית מים במקום משקאות ממותקים.

בדיקות תקופתיות של השיניים הן היבט חיוני גם כן, לשמירה על בריאות שיני החלב. רופאי שיניים יכולים לזהות כל בעיה פוטנציאלית בשלב מוקדם ולספק את הטיפול הדרוש. הם עשויים גם למרוח חומרי איטום דנטליים כדי להגן על המשטחים הפגיעים של שיני החלב מפני ריקבון.

לבסוף, חשוב לעודד את ילדכם לסגל לעצמו הרגלים טובים בהקשר הזה. הימנעו מהרגלים כמו מציצת אגודל או שימוש במוצץ מעבר לגיל מסוים, שכן אלו עלולים להשפיע על יישור והתפתחות השיניים הקבועות.

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד”ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים “איכילוב”. בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיני חלב

האם קקאו גורם לשיניים צהובת?

שלום, האם שתיי קבועה של משקה קקאו\שוקו מכתימה את השיניים וגורמת להם להיות צהובות? גם אם שותים ללא תוספת סוכר אלא משתמשים בממתיק מלאכותים כמו אצסולפאם- K, סוכרלוז. ומתחלב לציטין חמניות. האם אמורה...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 08/03/2024
טיפול שיניים

הבן שלי בן 6 נפל והשן שלו מתנדנדת. רציתי לדעת איזה טיפולים מבצעים בגיל כזה ומה הסיכונים? חשוב לציין שמדובר בשן חלב

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 25/12/2019
נפל חלק משן חלבית אצל מבוגר

שלום, אודה לתשובה בדחיפות,יש לי שתי שיניים חלביות שנשארו ,אני בן 48 גיליתי אותן לפני כ-14 שנה, בחלק העליון של הפה בפנים יש שיניים שלא יצאו ולהוציאן יקח כשנה בטיפול ארוך ויקר. לפני כחצי שעה נפלה לי...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 30/01/2016
הקצאת שורשים

שלום, אני בן 27, יש לי שיני חלב בחלק הקידמי-תחתון של הפה. לאחרונה הן כואבות לי ויש תחושה של אי נוחות. בנוסף החניכיים התנפחו ויש כנראה דלקת. אחת השיניים מתנדנדת. האם נכון לעשות במקרה כזה הקצאת...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 08/03/2017
מקרה מוזר בפה SOS

בת 26. עם שן חלבית מתנדנדת (שוקלת שתל\ יישור שיניים) פתאום התחלתי להרגיש ששן בריאה ובשרית אחרת בפה מתנדנדת (בעקבות תחושה שהאזור שבחיבור בין השן לחניכיים נתפס ומשתחרר עם מגע הלשון) אחרי 2 בדיקות...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 04/03/2015