הרמת סינוס הינו הליך כירורגי שהופך פופולרי יותר ויותר בתחום השתלים הדנטליים. מדובר בהליך רפואי הכרוך בהוספת חומר, זהו למעשה השתלת עצם, לרצפת הסינוס על מנת ליצור בסיס יציב יותר לשתלים דנטליים בלסת העליונה. הרמת סינוס יכולה להיות דרך יעילה לשחזר את העצם בחלק האחורי של חלל הפה, ליצירת יצור בסיס יציב עבור שתלים דנטליים, ובכך לשפר את ההצלחה ארוכת הטווח של שיקום השתלים.

מה זה הרמת סינוס?

הרמת סינוס זהו כאמור הליך כירורגי המבוצע כדי להגדיל את כמות העצם ב- posterior maxilla (הלסת העליונה), במיוחד באזור שבו ממוקמות השיניים הטוחנות והשיניים במקומות ארבע וחמש בכל צד של הלסת (מכונות גם premolars). הליך זה ידוע גם בשם הגדלת סינוס או הגבהת סינוס, והוא כרוך בהוספת חומר שתל עצם לרצפת הסינוס על מנת ליצור בסיס יציב יותר עבור שתלים דנטליים. הרמת סינוס הפכה בשנים האחרונות לתהליך פופולרי יותר ויותר בשל הביקוש הגובר לשחזור שתלים דנטליים. במאמר זה נעמיק בכל הקשור להליך הרמת הסינוסים כולל האנטומיה שלהם , אבחון ותכנון טיפול, טכניקות כירורגיות, טיפול לאחר הניתוח, שיעורי הצלחה וסיבוכים, חלופות להרמת סינוס, ועוד.

סיבות נפוצות להרמת סינוס

ישנן מספר סיבות נפוצות מדוע המטופל עשוי להזדקק להליך הרמת סינוס ובין הנפוצות שביניהן:

 

גובה עצם לא מספק: ייתכן שלמקסילה האחורית (הלסת העליונה) אין מספיק גובה עצם כדי לתמוך בשתל דנטלי, ללא הסיכון לכשל בשתל. הרמת סינוס עשויה לעזור להגדיל את כמות העצם באזור, וליצור בסיס יציב יותר למיקום השתל.

 

אובדן שיניים: כאשר השן אובדת או נעקרת, העצם הסובבת עשויה להתחיל להיספג או להתכווץ לאורך זמן, במיוחד במקסילה האחורית. הרמת סינוס יכולה לעזור לבנות מחדש את העצם באזור, מה שמאפשר מיקום מספק לשתל דנטלי.

 

טראומה או זיהום: במקרים מסוימים כמו למשל טראומה או זיהום עלול להיגרם נזק לעצם במקסילה האחורית, וכתוצאה מכך רכס השיניים יהיה במבנה לקוי. ייתכן שיהיה צורך בהרמת סינוס כדי לבנות מחדש את העצם באזור וליצור אזור אחר המתאים למיקום השתל.

 

גורמים גנטיים: חלק מהחולים עשויים להיות בעלי נטייה גנטית בלסת לרכס מקסילרי אחורי לקוי, אשר יכול להפוך את מיקום השתל למאתגר ללא הליך הרמת סינוס.

 

בסך הכל, הרמת סינוס יכולה להיות דרך יעילה לשחזר את העצם במקסילה האחורית וליצור בסיס יציב עבור שתלים דנטליים, ובכך לשפר את ההצלחה ארוכת הטווח של שחזור השתלים.

טכניקות כירורגיות להרמת סינוס

הרמת סינוס פתוחה

מעלית הסינוס הפתוחה (באנגלית: Open sinus lift), הידועה גם בשם טכניקת החלון הצדדי, היא גישה כירורגית המשמשת בהליכי הרמת סינוס. טכניקה זו כוללת ביצוע חתך ברקמת החניכיים ליד השיניים הטבעיות והטוחנות של הלסת העליונה, בכדי לגשת לרצפת הסינוס. לאחר מכן המנתח יוצר חלון קטן בעצם הקיר הצדדי של הסינוס, אשר מורם בזהירות כדי ליצור מקום לחומר שתל בעצם.

 

ברגע שממברנת הסינוס מורמת, חומר שתל עצם מוכנס לחלל שנוצר. האזור מכוסה בדרך כלל בקרום חוסם ותפור סגור. טכניקת הרמת הסינוס הפתוחה עדיפה במקרים בהם נדרש נפח גדול יותר של חומר שתל עצם, שכן היא מספקת גישה גדולה יותר לרצפת הסינוס. עם זאת, זה גם נוטה להיות פולשני יותר מאשר טכניקות אחרות ועשוי לדרוש זמן ריפוי ארוך יותר.

 

ההצלחה של טכניקת הרמת הסינוס הפתוח תלויה במספר גורמים, כולל עובי קרום הסינוס, כמות החומר המשמש להשתלת עצם והאנטומיה של המטופל. רופא השיניים יעריך את המצב הספציפי, האם טכניקת הרמת הסינוס הפתוחה מתאימה לצרכי המטופל.

הרמת סינוס סגורה

מעלית הסינוס הסגורה (באנגלית: Closed sinus lift), הידועה גם כגישת הקרסטל או טכניקת האוסטאוטומה (osteotome technique), היא גישה כירורגית המשמשת בהליכי הרמת סינוס. טכניקה זו כוללת גישה לרצפת הסינוס דרך סמל העצם האלבולרי, שהוא רכס העצם הנע לאורך החלק העליון של הלסת.

 

כדי לבצע הרמת סינוס סגורה, המנתח יוצר חור קטן בעצם האלבולר באמצעות מקדחה דנטלית. לאחר מכן נעשה שימוש בכלים מיוחדים הנקראים osteotomes בכדי להרים בעדינות את קרום הסינוס וליצור מקום לחומר שתל עצם. לאחר שחומר שתל העצם מוכנס לחלל, האזור מכוסה בדרך כלל בקרום חוסם, וניתן להחלים.

 

טכניקת הרמת הסינוס הסגורה עדיפה במקרים בהם נדרש נפח קטן יותר של חומר להשתלת עצם, מכיוון שהיא פחות פולשנית ובדרך כלל יש לה זמן ריפוי קצר יותר. עם זאת, זה לא  מתאים למטופלים עם עצם alveolar בעלת ליקוי קשה.

 

ההצלחה של טכניקת הרמת הסינוס הסגורה תלויה במספר גורמים, כולל עובי קרום הסינוס, כמות החומר המשמש להשתלת עצם והאנטומיה האישית של המטופל. רופא השיניים שלך יעריך את המצב הספציפי שלך ויקבע אם טכניקת הרמת הסינוס הסגורה מתאימה לצרכים שלך.

כמה זמן לוקח ההליך?

משך ההליך של הרמת סינוס תלוי במספר גורמים, כולל כמות חומר שתל העצם הדרוש והטכניקה הכירורגית בשימוש. באופן כללי, השלמת ההליך יכולה לקחת בין 45 דקות לשעתיים. רופא השיניים יוכל לספק לך הערכה ספציפית יותר על סמך המקרה האישי שלך.

האם ההליך כרוך בכאב?

במהלך תהליך הרמת הסינוס, תינתן הרדמה מקומית כדי להרדים את האזור, כך שלא תחושו בכאב. עם זאת, ניתן לחוות מעט אי נוחות וכאב לאחר ההליך, כמו בכל הליך כירורגי. רופא השיניים יספק לך משככי כאבים כדי לעזור להתמודד עם אי נוחות או כאב במהלך ביצוע ההליך הרפואי או בסיומו. חשוב לעקוב אחר ההנחיות של רופא שיניים, בכדי להבטיח ריפוי נכון ולמזער כאב או אי נוחות.

מה הם הסיכונים של הרמת סינוס?

כמו בכל הליך כירורגי, ישנם סיכונים פוטנציאליים הקשורים בהרמת סינוס. חלק מהסיכונים האפשריים כוללים:

 

זיהום: קבכל הליך כירורגי קיים סיכון לזיהום, כולל הרמת סינוס. ניתן מזער את הסיכון באמצעות טיפול טרום ניתוחי תקין, ואחרי הניתוח.

 

סינוסיטיס: סינוסיטיס היא דלקת או זיהום של חללי הסינוס שיכולה להתרחש לאחר הליך הרמת סינוס. ניתן למעזר את הסיכון ע"י הקפדה על הוראות טיפול לאחר הניתוח.

 

דימום: דימום יכול להתרחש במהלך או אחרי ההליך, אך הוא לרוב מינימלי וניתן לשלוט בו עם לחץ ו/או תרופות.

 

ניקוב של קרום הסינוס: במהלך ההליך, קיים סיכון של ניקוב קרום הסינוס, אשר יכול להוביל לסיבוכים כגון סינוסיטיס או כשל השתל.

 

כשל השתל: קיים סיכון שחומר שתל העצם המשמש בהליך לא ישתלב כראוי עם עצם המטופל, מה שמוביל לכשל השתל.

 

לסיכום

הרמת סינוס הינו הליך יעיל מאוד לשחזור העצם במקסילה האחורית ויצירת בסיס יציב להשתלות שיניים. הצלחת ההליך תלויה במספר גורמים, כולל עובי קרום הסינוס, כמות החומר המשמש להשתלת עצם והאנטומיה האישית של המטופל. עם קבלת טיפול מרופא שיניים מוסמך ומעקב הוראות טיפול נכון, המטופלים יכולים לצפות להצלחה ארוכת טווח לשיקום השתלים.

 

בעוד שהרמת סינוס לא יכול להתאים לכל מטופל, הרי שישנן כמה חלופות זמינות, כולל שתלים קצרים, שתלים מוטה, שתלים הזיגומטיים, פיצול רכס, והתרחבות. המטופלים צריכים לעבוד בשיתוף פעולה צמוד עם רופא השיניים שלהם, בכדי לקבוע את אפשרות הטיפול המתאימה ביותר לצרכים שלהם.

 

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא הרמת סינוס

פירוט תוכנית טיפול

קיבלתי הצעת מחיר להרמת סינוס, שתלים, כתרים ומבנים. ההצעה לא כללה מחיר עבור CT לאבחון קליטת העצם לאחר הרמת הסינוס. האם זה הגיוני לחייב אקסטרה עבור צילום כזה ???? האם זה לא אמור להיות חלק מהטיפול...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 15/10/2021
שתל

שלום רב בשן 16 עליונה נפל לי הכתר והרופא טוען שצריך לעקור ולעשות שתל כי לא נותר מהשן דבר . שאלתי : האם רופא שמבצע שתלים צריך להיות כירורג? האם עפי צילום פנורמי שערכתי לפני מספר חודשים ניתן לקבוע...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 14/05/2019
שתלים

שלום , עיקרתי את כל השינייים העליונות, בסי.די. נראה שאני צריכה לעשות הרמת סינוס, עמוק, הרופא הציע לעשות  4 שתלים  קדמיות, והשאר פלטה קפיץ, השאלה כמה  זה  חזק ולא זז ממקומו.  שאלה שניה...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 28/11/2017