» » כל מה שצריך לדעת על שתלים דנטליים

כל מה שצריך לדעת על שתלים דנטליים

שתלים דנטליים הינם תחליף מלאכותי לשורשי השיניים (לרוב דמויי בורג) והם משמשים ברפואת השיניים לשיקום קבוע של שיניים חסרות. בשתלים דנטליים משתמשים בעת השתלות שיניים מלאכותיות אשר מהוות תחליף קבוע לשיניים חסרות. זוהי בעצם הדרך למלא את החלל הריק שהותירו שיניים שנפלו.

מהם בעצם שתלים דנטליים

רבים חושבים ששתלים דנטליים הם טכניקה יחסית חדשה אשר משתמשים בה בהשתלות שיניים. אולם קיימות עדויות לשימוש בסוגים שונים של שתלים כתחלופה לשיניים פגומות עוד מהמאה השביעית לספירה. כיום עולם רפואת השיניים התפתח עד מאד ומציע פתרונות רבים לאנשים הסובלים מבעיות שיניים.

שתלים דנטליים הם סוג של ברגים גליליים העשויים טיטאניום אשר מוחדרים לעצם הלסת ומהווים עוגן לשחזור פרוטטי. ניתם לבנות על שתל שן אחת או לחילופין מערך שיניים שלם על פי צורך. השתלים מעובדים בעיבוד שבבי ממוחשב לצורתם הסופית.

השתל המודרני מבוסס על תגליתו של פרופסור שוודי העונה לשם ברנמרק אשר מצא שטיטניום יכול לעבור תהליך מסויים של חיבור לעצם הנקרא אוסטאואינטגרציה כאשר תאי הגוף המייצרים עצם – האוסטאובלסטים נצמדים אל המשטח המחוספס של הטיטניום ומביאים ליצירת "עצם חשה"  וקליטה של השתל באיזור ההשתלה.

החיבור של הטיטאניום לעצם מהווה קשר מבני ופונקציונאלי בין העצם החיה לבין השתל בצורה כזו שהשתל יהווה בסיס שעליו יחובר החלק השיקומי שכולל לרוב מבנה וכתר או לחילופין חיבור לתותבת.

שלבי השתלת שיניים

התהליך של השתלות שיניים כולל מספר שלבים עיקריים אשר באים לאחר ההכנה הכללית.

  • שלב ראשון – חשיפת העצם באיזור הספציפי של ההשתלה. ישנן כמה שיטות לביצוע שלב זה. העיקרית שבהן הינה ביצוע חתך ברקמת החינכיים באיזור ההשתלה וביצוע סוג של הרמה וכן "הפשלה" של הרקמה עד לחשיפת העצם שיטה נוספת הינה ביצוע חירור באיזור ההשתלה שגודלו כקוטר השתל.
  • שלב שני – לאחר חשיפת העצם מתחילים בקידוח נקודתי בעצם. הקדיחה מתבצעת בכמה שלבים בעזרת מקדחים שונים אשר בחלקם מערכת קירור ע"י מים בכדי לא לפגוע בתאי עצב עקב חימום המקום. הקדיחה מתבצעת באופן ההולך וגדל עד שיתאים לגודל השתל.
  • עם סיום הקדיחה הרופא בעצם מחדיר את השתל בתנועת הברגה סיבובית עד לחיכוך עם העצם. לאחר מכן יסגור הרופא את איזור ההברגה העליון של השתל על ידי בורג קטנטן שאוטם אותו ומבצע תפירה על פי צורך.
פה בעצם מסתיים תהליך ההשתלה ומתחילה תקופת המתנה לתהליך האוסטאואינטגרציה – קליטת השתל ע"י העצם. תקופת ההמתנה המומלצת הינה שלושה חודשים בלסת תחתונה וארבעה חודשים בלסת עליונה. לאחר תקופת ההמתנה מבצעים חשיפה של השתל. לאחר החשיפה מחברים לשתל כיפת ריפוי אשר מאפשרת החלמה של רקמת החניכיים סביב השתל. לאחר שבוע ימים מתבצע שלב המדידות שלאחריו נחבר לשתל את הכתר או השן המלאכותית.

במדינת ישראל פועלות כ-20 חברות לייצור שתלים דנטליים מסוגים שונים. חלקן הן חברות בינלאומיות המשווקות שתלים אשר מאחוריהם עומדות שנים רבות של מחקר וידע, נתונים על שרידות השתל ומעקב אחרי תוחלת החיים של השיקום.

השתלות שיניים – אז כמה זה יעלה לנו?

השתלות שיניים ושתלים דנטליים הם לא עסק זול. השתלה מלאה של שתל דנטלי
כולל הכתר ומבנה השן תעלה לנו כ-8500 שקלים.

אמנם לא זול אבל לפחות נצא עם חיוך ששווה את זה.


עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...