» » השתלות שיניים- מדריך

השתלות שיניים- מדריך

אחד התחומים המסוקרים ביותר, בתחום רפואת השיניים, הוא תחום השתלת שיניים. הסיקור הרב בתחום, נובע הן מהחשיבות שלו והן מהתתפחות שחלה בו בשנים האחרונות.
בסופו של דבר, השתלת שינים, מאפשרת לאנשים לחזור להנאות מפה מלא שיניים, אחרי שהשיניים המקוריות שלהם, נהרסו, נחבלו, והיה צורך לעקור אותן.

תוכנית טיפול

השתלת שיניים מתבצעת אצל רופא שיניים, אחרי שהמטופל עובר סדרה של צילומים , ביניהם צילומי רנטגן, וצילומי CT המאפשרים לראות את מצב עצם הלסת, עליהן יושתלו השתלים הדנטליים. לאחר מכן, יוכל הרופא לבנות תוכנית טיפול, ולהציגה גם בפניי המטופל.

חשוב מאוד שהתוכנית תהיה ברורה למטופל, ושהרופא ייענה לו לכל שאלה שהוא מעלה בפניו, כך לא ייתכנו אי הבנות ביניהם, וחשוב לא פחות, ידע המטופל בדיוק מה הוא עומד לעבור, וכיצד הוא צריך להתכונן לטיפול.

 
אחרי שהרופא בונה תוכנית טיפול, הוא יכול להתחיל בטיפול. בשלב הראשון מתבצע ניתוח בעצם הלסת, אשר במהלכו קודחים בעצם חור אשר לתוכו מבריגים את השתל. אחרי מספר חודשים, שלושה עד ששה, מתבצע השלב השני של הטיפול, בו עורכים חשיפה של השתלים, ומחברים אליהם את מבני השתל הדנטלי. בשלב האחרון של הטיפול, מניחים את הכתר על השתל. הכתר נבנה במעבדה, במיוחד על פי מבנה השיניים, כפי שנלקח בדגם שלהן, לפני הטיפול. כיום, ישנם רופאים רבים, המבצעים את השלב הראשון והשני יחד, במה שנקרא טיפול "העמסת שתלים". טיפול זה מונע את הצורך להמתין את תקופת החודשים הממושכת בין השלבים.
 
טיפול השתלת שיניים , מצריך לעיתים, לא רק טיפול במקום בו מתבצעת ההשתלה, אלא גם טיפול בשיניים הסמוכות לו. זאת על מנת להקל על קליטת השתל, ועל מבנה הכתר. לעיתים נצטרך לעבור טיפול שורש בשיניים הסמוכות ולעיתים יהיה צורך בהשחזת השיניים הסמוכות. חשוב לומר, שבמקרים רבים, השתל איננו נקלט, ואז יהיה צורך בהסרתו, בטרם תתפתח במקום דלקת או בעייה זיהומית אחרת.
 
סייגים לטיפול

טיפול שתלים דנטליים, מתבצע רק מעל גיל 18, שכן אז מגיעה העצם לסוף ההתפתחות שלה. ישנם מקרים רבים, בהם המטופל, גם כשהינו מעל גיל 18, לא יכול לעבור את הטיפול מסיבות שונות, סיבות אלו יכולות להיות, בעיות לב, סוכרת, מעשן כבד, או כתוצאה מנזקים כבדים בפה הדורשים טיפול יסודי בטרם מתבצע טיפול השתלת שיניים. רופאים רבים ממליצים לנשים בהיריון, להמתין עם הטיפול עד אחרי הלידה, על מנת לא להפחית את הסיכון לפגיעה בעובר.

 
טיפולי השתלות שיניים, אינם נחשבים לטיפולים כואבים. הסיבה לכך היא העובדה שמדובר בטיפול המתבצע תחת הרדמה מקומית. עם זאת יש לטיפול מספר תופעות לוואי, כמו דימום, זיהום, נפיחות וכאבים. אחרי הטיפול ייקח המטופל כדורים נגד כאב, ואחרי יומיים, כבר יוכל לחזור אל שגרת חייו.

טיפולי השתלת שיניים, יכולים להתבצע על ידי רופאי שיניים, אשר הינם מומחים לחניכיים, ולכירורגית פה ולסת. עם זאת, גם רופאי שיניים כלליים שהתמחו בהשתלות ורכשו ידע בתחום יכולים לבצע טיפול זה.


עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...