» » כל מה שצריך לדעת על צילומי שיניים

כל מה שצריך לדעת על צילומי שיניים

לפני למעלה מ-100 שנה, כנראה כתוצאה מטעות לא מתוכננת, גילה פרופסור רנטגן קרניים אלקטרומגנטיות מוזרות, שהצליחו להשחיר סרט צילום למרות שהיה עטוף בנייר ומוגן מפני קרני השמש. רנטגן קרא לקניים המוזרות קרני X, ומאוחר יותר שינו מדענים מתחשבים את השם לקרני רנטגן, על שם המגלה המפורסם.

הסיבה שהקרניים הפכו לכה פופולאריות היא היכולת שלהן לחדור לא רק עטיפות נייר, אלא גם רקמות רכות בגופנו, ובכך לאפשר מבט חודר.
 
מאז ימיו של רנטגן פותחו אמצעי הדמיה רבים נוספים, מתקדמים פי כמה. עם זאת, צילומים באמצעות קרני רנטגן ממשיכים להיות אמצעי ההדמיה החשוב ביותר בכל הקשור לעצמות, ולכן גם לגבי צילום שיניים. להלן נפרט כמה מהסוגים הנפוצים של צילום שיניים.
 
צילום שיניים פשוט (plain field)
 
מדובר בצילום הפשוט ביותר, המצוי במשרדו של כמעט כל רופא שיניים. שפופרת מצופה עופרת פולטת קרני רנטגן ממוקדות לאזור הרצוי לרופא, וסרט צילום בצורת לוחית לא נוחה שנדחפת לתוך פיכם קולטת את התמונה. את הסרט ניתן לפתח במקום בהמתנה קצרה של כ15 דקות, ורופא השיניים מקבל מיד מידע חשוב לגבי המבנה הפנימי של החלקים הגרמיים של העצם.
 
צילום שיניים זה הוא כאמור הפשוט והזול מבין כל צילומי השיניים (עלותו כ150 שקלים בממוצע, ובמקרים מסוימים הוא מוענק חינם כחלק מהטיפול הכולל). עם זאת, מדובר באמצעי אבחנתי מוגבל יחסית, המסוגל להדגים שן אחת או שתים לכל היותר בכל צילום, ומשמש כאמור לאבחון פגמים בולטים במבנה הגרמי של השן בלבד, בעיקר "חורים" ושברים פנימיים.
 
צילום שיניים פנורמי
 
כאן כבר מדובר בצילום מסובך קצת יותר. הנבדק מקובע במרכז המכשיר (בדרך כלל בעזרת הבקשה לנשוך מנשך מיוחד), וסביבו מסתובבת השפופרת פולטת הקרניים (מצד אחד) וסרט הצילום (מן הצד השני).
 
כך מקבלים צילום צר ומוארך הכולל את כל השיניים. צילום שיניים פנוראמי יכול לשמש לאבחון שברים וחורים פשוטים, אך עיקר שימושו הוא לימוד מבנה השיניים (הגרמי כמובן) בכללותו. כך לדוג' מהווה צילום שיניים פנוראמי את השלב הראשון בטיפול ליישור שיניים, ומאידך משמש את רשויות הצבא והחוק כ"תעודת זהות" למקרה הצורך לזהות גופה שהושחתה.
 
כיוון שיש כאן צורך בציוד מיוחד, עלות הצילום גבוהה יותר, והוא מתבצע רק במכונים מיוחדים (כמו מכון "אור השן" ואחרים). עלות הצילום משתנה, עד 800 שקלים.
 
ומה לגבי הקרינה?
 
באופן אירוני במקצת, כמעט כל המדענים הראשונים שעסקו בפיתוח טכנולוגית הרנטגן (ובכללם פרופ' רנטגן בעצמו ואשתו) מתו מסוגים שונים של סרטן, שכיום אנו יודעים כמעט בוודאות כי נגרמו מהחשיפה המתמשכת לקרינה מייננת.

עם זאת, המדע וטכנולוגיית הצילום התפתחו כברת דרך ארוכה מאוד מאז, והמכשירים החדשניים נתונים לבקרת איכות מתמדת על פי התקנים המחמירים ביותר. למעשה, כמות הקרינה לה נחשף הנבדק במהלך צילום שיניים מזערית, נמוכה פי 100 מכמות הקרינה לה אנו נחשפים במהלך טיסה מסחרית לדוג'.

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...