» » מדריך שמירה על בריאות הפה

מדריך שמירה על בריאות הפה

שמירה על ניקיון השיניים הוא חלק בלתי נפרד מבריאות השיניים. ניקיון השיניים ובדיקה תקופתית אצל השיננית ימנעו היווצרות של חורים, דלקות וימנעו ריח רע מהפה, לטווח הארוך ניקיון ושמירה על השיניים יסייעו במניעת טיפולים מורכבים ויקרים בהרבה.
 
הדבר החשוב ביותר שיש לדעת על ניקיון השיניים הוא שיש לפתח מודעות לנושא כבר בגיל צעיר ביותר. כבר בגיל צעיר, מצמיחת השן הראשונה, יש להקפיד עם הילדים על צחצוח קבוע של השיניים בבוקר ובערב לפני השינה.
 
בחירת מברשת שיניים - כדי לוודא שהצחצוח נעשה באופן הנכון יש לבחור את המברשת המתאימה למבנה הפה, בעלת סיבים של ניילון רכים וישרים וראש מברשת שיכול להיות מונח על גבי שתיים עד שלוש שיניים. יש להקפיד להחליף את המברשת בכל שלושה חודשים ולמקפידים רצוי לרכוש מברשת שיניים בעלת ריכוז פלואוריד שמתאימה לגילו.
 
תזונה - חשוב להקפיד על תזונה נכונה לשמירה על שיניים בריאות ולבנות. ישנם מזונות שגורמים להתכהות השיניים עם השנים ורצוי להפחית עד כמה שניתן את השימוש בהם (קפה, תה, יין ומזונות שמכילים צבעי מאכל), וישנם מזונות שנדבקים לשן וגורמים להיווצרות חורים על ידי כך שהם מושכים אליהם את החיידקים. רצוי להפחית במזונות שנדבקים לשן וכמובן לצחצח שיניים היטב במידה וכן אוכלים אותם.
 
ריח רע מהפה - שיניים לא נקיות, עישון ומחלות חניכיים גורמות לריח רע מהפה. יש להקפיד על צחצוח שיניים שלוש פעמים ביום, לעיסת מסטיק ללא סוכר אחרי כל ארוחה, צחצוח של הלשון בעת צחצוח השיניים, ושימוש בתכשירי פה. רצוי לשטוף את הפה במי פה ולעשות שימוש בחוט דנטלי.
 
איך מצחצחים שיניים נכון?
 
יש לחלק את הפה לארבעה חלקים: ימין תחתון, ימין עליון, שמאל תחתון שמאל עליון. יש להטות את המברשת בזווית של 45 מעלות לכיוון החניכיים בתנועות הלוך וחזור בכל ארבעת החלקים של הפה. בין השיניים יש להסיר את רובד החיידקים באמצעות קיסמים או חוט. יש לצחצח את השיניים לאט ובעדינות ולהקפיד על צחצוח החניכיים עצמן כדי להוציא את רובד החיידקים שנמצא בין השן לחניכיים גם כן. הצחצוח צריך להימשך כשלוש דקות לפחות ולכלול את הלשון, שכן גם עליה מצטברים חיידקים.
 
שימוש בחוט דנטלי – שימוש בחוט דנטלי ימנע ריח רע מהפה ויסייע שמירה על היגיינת הפה. יש לחתוך חתיכת חוט באורך של 15-20 ס"מ וללפף אותו סביב האצבע האמצעית, לאחר מכן יש לתפוס את החוט בין האגודל לאצבע המורה כדי לקבל את עמדת השימוש של 2.5 ס"מ. יש להטות בעדינות את החוט לכיוון קיר השן בעת הכנסתו בין השיניים בעדינות רבה תוך שימוש בתנועות נסירה ולהוציא את הלכלוך שהצטבר.

ולבסוף חשוב להקפיד על בדיקה כללית אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה, לוודא שאתם אכן שומרים על הפה שלכם כמו שצריך. בנוסף חשוב להגיע לניקוי אבנית אצל השיננית על מנת לדאוג לבריאות החניכיים שלכם.


עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...