» » מי פה - עצות לשימוש

מי פה - עצות לשימוש

במהלך שנות החיים הראשונות בוקעות כ20 שיניים, המוחלפות מאוחר יותר בכ32 שיניים (תלוי האם כל השיניים בקעו או לא). למרות זאת, כל השיניים הללו מוכנות ומזומנות מן הלידה, ומושפעות מאוד מן המתרחש באיזור חלל הפה לפני ואחרי בקיעתן. לפיכך פגיעה בהגיינת הפה ובריאות החניכיים כבר בשלבים מוקדמים יכולה לפגוע קשות בהתפתחות השיניים העתידיות ובריאותן.

עיקר הפגיעה במבנה השן והחניכיים מתבצעת במנגנון זיהומי: חיידקים החיים דרך קבע בחלל הפה מתרבים ומשגשגים יתר על המידה, ומפרישים מגוון חומרים רעילים כגון חומצות, הפוגעות בשן וגורמות לתגובה דלקתית בחניכיים.
 
אז מה עושים?
 
למזלנו, גם ההגיון ההפוך עובד. שמירה על רמה נמוכה של חיידקים הרסניים כאלו בפה תעזור למנוע ולעכב את התהליך, ואף תתן לגוף הזדמנות לתקן מעט את הנזקים שכבר נוצרו. השמירה על הגיינת פה נחוצה לא רק לשמירה על בריאות השיניים: מחקרים שונים מראים קשר בין רמת הגיינת הפה לבין השכיחות של מחלות זיהומיות ואחרות בכל הגוף: אנדוקרדיטיס, נפריטיס, ועוד כהנה וכהנה שמות מפחידים למחלות מסוכנות.
 
השמירה על הגיינת פה תקינה כוללת ביקורים סדירים אצל רופא שיניים והשיננית (לפחות פעם בשנה, עדיף אחת ל6 חודשים), צחצוח יומי (לפחות פעמיים ביום), וכן רכיב עליו נפרט כאן: שטיפה בעזרת מי פה.
 
שטיפות בעזרת מי פה- כמה זה יעיל?
 
אחת הדרכים למניעת היווצרות עששת היא שימוש במי פה. שטיפה באמצעות מי פה מסייעת להקטנת היווצרות הפלאק הבקטריאלי (שכבת החיידקים המזיקים). בנוסף מי פה מסייעים בטיפול בדלקות החניכיים (עששת), מניעת ריח פה וכיבים. כמו כן מחקרים שונים מראים כי שטיפה בעזרת מי פה מייעלת מאוד את תהליך הצחצוח, כנראה על ידי הגעתה לאזורים קשים לחדירה בעזרת מברשת השיניים.

לבסוף, שומרי המסורת וודאי יזכרו כי צחצוח שיניים אסור בשבתות ומועדי ישראל מחשש להקזת דם, בעיה שלא קיימת בשטיפות מי פה. לכן מי פה יכולים להוות תחליף סביר, אם כי לא מושלם, לצחצוח שיניים בשבת.  
 
חשוב לזכור ששטיפות מי פה יעילות במיוחד כחלק מהטיפול הכולל בהיגיינת הפה, ולא כאמצעי מבודד. במילים אחרות, שטיפות מי פה לא תעזורנה במיוחד לבד. מאידך, הקפדה על צחצוח נאות, ביקורים סדירים אצל רופא שיניים ובנוסף שימוש סדיר בשטיפות מי פה, מייעל מאוד את הורדת כמות החיידקים המזיקים ושלל הבעיות שאלו גורמים.
 
באילו מי פה להשתמש?
 
מקוצר היריעה נתמקד רק בכמה סוגים עיקריים:
 
מי פה "קלאסיים"- בקבוצה זו נמצא את מי הפה של חברת "קולגייט", "ליסטר" ודומיהן. מדובר למעשה במתכונים ישנים יחסית, המבוססים בעיקר או מכילים כמות נכבדה של אלכוהול. האלכוהול, כפי שכולנו זוכרים מהשריטות בצבא, רעיל לחיידקים ולמעשה מסייע בהריגתם.

עם זאת, האלכוהול גם פוגע בתאי הגוף המצפים את חלל הפה והחניכיים וגורם בין השאר ליבושם. כתוצאה מכך פותחו (כפי שנראה מיד) מספר תכשירים ללא אלכוהול, המתאימים במיוחד לבעלי חניכיים רגישות. מחיר חבילת מי פה שכאלה (הכוללת בדרך כלל 400-500 מ"ל) עומד על כ25 שקלים, אם כי רשתות השיווק מציעות מבצעים משמעותיים מעת לעת.
 
מי פה ללא אלכוהול- מדובר בפיתוחים חדשים יחסית, ביניהם נזכיר את "גינג'י לייסר" הבריטית ו"לייסטר" האמריקנית. במי פה אלה עושים שימוש בתרכיבים אחרים להשגת הפעילות הבקטריצידית (להריגת החיידקים), בעיקר תרכובות שונות הדומות למי חמצן. מי פה אלה פוגעים פחות בחניכיים (כנראה) וגורמים לפחות דימומים (מוכך), ולכן כאמור מתאימים במיוחד לבעלי חניכיים רגישות, דלקתיות או אדומות במיוחד.

מחיר מי פה כאלה יקר במעט, כ33 שקלים לחבילה (רופאי שיניים מחלקים קופוני הנחה של 10 שקלים למוצר, וכן מעת לעת מתקיימות הנחות משמעותיות ומחירת אריזות מתנה).  

עוד באותו נושא

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...

השינויים בתחום ביטוח שיניים

השינויים בתחום ביטוח שיניים

בשנתיים האחרונות החלה מיני מהפכה בתחום רפואת שיניים בישראל. החלטתו של סגן שר הבריאות בתפקיד שר, יעקב ליצמן,  להעניק טיפולי שיניים חינם לילדים,...