» » טיפול שיניים בהרדמה - כל השיטות

טיפול שיניים בהרדמה - כל השיטות

אחת הסיבות שבגינן טיפול שיניים נחשב לטיפול לא נעים עבור פציינטים הוא בגלל ההרדמה שדורש טיפול שיניים . אומנם מטרת ההרדמה היא לאפשר טיפול שיניים קל יותר ופחות כואב עבור הפציינטים, אך לא פעם, ההרדמה כשלעצמה היא הגורם הכואב והלא נעים.

את שיטת ההרדמה בטיפולי שיניים אפשר לחלק למספר קטגוריות. אך בטרם נחלק לקטגוריות השונות, יש לומר שבלא מעט מקרים, רופאי שיניים מייעצים לפציינטים שלהם, לוותר על ההרדמה ולבצע את הטיפול ללא חומר מרדים. הסיבה היא, שהטיפול הינו קצר ופשוט, בעוד שהשימוש בחומר ההרדמה יהפוך את משך ההחלמה מהטיפול לארוך יותר ללא שום צורך. מדובר בעיקר בעת טיפולי סתימות קטנות ופשוטות וכמובן במקרים שמדובר בפציינטים שיכולים לשאת אי נוחות זמנית וכאב במשך זמן הטיפול.

אלו שיטות הרדמה יש בטיפולי שיניים?

תחילה אפשר לחלק את שיטות ההרדמה להרדמה מלאה והרדמה חלקית.

הרדמה מלאה, דומה להרדמה בעת ניתוח רגיל. זו הרדמה שגורמת לכל הגוף לישון ומונעת מהפציינט, לא רק להרגיש את הטיפול אלא גם לראות אותו. הרדמה שכזו נעשית בדרך כלל באמצעות זריקה אל הוריד.

הרדמה חלקית, היא הרדמה שבה מרדים הרופא רק את החלק בו מתבצע הטיפול. מדובר בהרדמה באמצעות זריקה, אשר מזריקים מעל השן בה צריך לטפל,  תוך מספר דקות האיזור מתנפח, אז הרופא בודק את עירנות האיזור באמצעות מגע בו ובמידה והפציינט לא מרגיש בדבר אזי שאפשר להת חיל בטיפול.

הבחירה בשיטת ההרדמה המתאימה, נעשית על פי גיל הפציינט (אצל ילדים נהוג יותר לבצע הרדמה מלאה מאשר אצל מבוגרים), צורכי הטיפול, משך זמן הטיפול ואופי הטיפול.


שיטות נוספות להרדמה

שיטות הרדמה אחרות, הן טיפול באמצעות כדורי טשטוש, שישאירו את המטופל ער אך מטושטש ולא מודע למה שנערך בזמן הטיפול, גז צחוק אשר ניתן לילדים מתוך כוונה להרדים אותם לגמרי בטרם מתחילים את הטיפול בהם או משחת אלחוש, אשר מקלה על הכאב באזור בו מתבצע הטיפול.

חשוב להבהיר שכל טיפול דורש שיטת הרדמה אחרת וכל שיטת הרדמה דורשת מהפציינט הכנה אחרת. הרדמה מקומית תדרוש ממנו לרוב צום של שעתיים-שלוש לפני הטיפול, בעוד שהרדמה כללית תדרוש ממנו צום של יום שלם, לפני הטיפול. גם אחרי הטיפול שיטת ההרדמה תקבע את אופי המשך הטיפול בפציינט ושל הפציינט. הזמן בו הוא יצטרך להימנע מלאכול יהיה שונה במידה ומדובר בהרדמה מקומית או כללית ואף השחרור לביתו יהיה בזמנים שונים, בהתאם לאופי ההרדמה של הטיפול.

הרדמה בטיפול שיניים היא דבר חשוב ומהותי לאופי הטיפול וטיבו, לכן לא פעם נוהגים רופאי שיניים להשתמש במרדימים מקצועיים או לבצע מעקב אחר ההרדמה בצורה מדוקדקת, על מנת שלא יקרה אסון, וחס וחלילה, הפציינט ייפגע בעת ההרדמה.

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...