» » השינויים בתחום ביטוח שיניים

השינויים בתחום ביטוח שיניים

בשנתיים האחרונות החלה מיני מהפכה בתחום רפואת שיניים בישראל. החלטתו של סגן שר הבריאות בתפקיד שר, יעקב ליצמן,  להעניק טיפולי שיניים חינם לילדים, והקולות שעלו להקים קופת חולים חמישית שתעסוק אך ורק בטיפולי שיניים, שינו את פני המשחק.

על מנת להבין במה מדובר, נתחיל מעט בהיסטוריה. עם קבלת חוק בריאות ממלכתי בשנות התשעים, נקבע שטיפולי שיניים לא יהיו חלק מהטיפולים להם זכאים המבוטחים. החלטה זו הביאה ליצירת ביטוחי שיניים בחברות ביטוח פרטיות, אשר היו אמורים להשלים את הביטוחים המשלימים של קופות חולים. מהלך נוסף ששינה את פני רפואת שיניים, היתה פרישתם (מרצון ומאי רצון) של רופאי שיניים מקופות חולים בשנות האלפיים, והחלטתם לגבות אותו מחיר כמו בקופות על טיפולי שיניים.

כיצד תבוא לידי ביטוי המהפכה הנוכחית?

המהפכה הנוכחית, החלה עוד לפני ההחלטה הרשמית על טיפולי שיניים חינם לילדים והקולות שעלו בעקבות כך להקמת קופת חולים חמישית. קופות החולים החלו ביצירת ביטוח שיניים משודרג, כך למשל כללית מציעה טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18, שבעים אחוז על טיפולי שיניים מעל גיל 18, וחמישים אחוז הנחה לטיפולים משמעותיים. קופת חולים מכבי לעומת זאת מעניקה בדיקות חינם עד גיל 18, לכל חברי הקופות.

מהפכה זו, כטבען של מהפכות כלכליות דומות, אמורה ליצור תחרות בשוק. כאשר קופות חולים יצרו תוכניות שיניים מקיפות (כאן המקום לציין שגם מכבי וגם כללית מפעילות מיני קופות חולים ספציפיות לשיניים, מכבידנט וכללית סמיילי). חברות קופות חולים אחרות יצטרכו ללכת בעקבותיהן, וחברות ביטוח יצרכו להמציא אף הן תוכניות ביטוח מקיפות.

היתרונות של ביטוח שיניים פרטי?

אומנם המהפכה אמורה להוזיל באופן משמעותי את טיפולי שיניים על סוגיהם השונים, אך הטענה היא, שבכל מקרה אנשים ידרשו להחזיק ביטוח שיניים. הסיבה היא, שהביטוח של קופת חולים עדיין לא מכסה את ההוצאות העיקריות של מטופלים אחרי גיל 18.

כפי שאפשר להבין, המהפכה נועדה להפחית עלויות בקרב משפחות מרובות ילדים, אך במידה וההוצאות העיקריות הן על בני 18 ומעלה, אזי שהמהפכה לא תשנה אצלם דבר.

כאן המקום להוסיף, שורה של יתרונות של ביטוח שיניים פרטי:

ביטוח שיניים של קופות חולים אומנם מפחית משמעותית את מחירי הטיפולים אך מחירו יכול להגיע ל150 שקל בחודש. במילים אחרות, הוא לא זול.
קופות חולים ציבוריות כידוע סובלות משנים אחרונות מנטישה של רופאים בכירים זאת לעומת חברות ביטוח שמחזיקות מאגר רופאים בכירים. כך למשל חברת כלל מחזיקה 1300 רופאים, איילון מחזיקה 1000 רופאים.

ביטוח שיניים יכול להתבצע באופן קבוצתי במקום העבודה. זה מוזיל משמעותית את הסכום ומקל על המבוטחים.
בסופו של דבר המהפכה, תיצור תחרות בתחום ותאפשר למטופלים להינות מביטוחי שיניים זולים יותר, מה שיפחית משמעותית את מחירי טיפולי שיניים, להם ולילדיהם.

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...