» » כיצד מתבצע טיפול אורטודונטי

כיצד מתבצע טיפול אורטודונטי

טיפול אורטודונטי הפך למעשה לטיפול חובה עבור רוב רובה של האוכלוסיה, עם עליית הסטנדרטים האסטטיים מחד וירידת מחיר טיפול אורטודונטי ממוצע מאידך. עם זאת, קיימות ללא גוזמא עשרות גישות שונות של טיפול אורטודונטי, המתאימות יותר או פחות למגוון סיטואציות שונות. בשורות הבאות נסקור את הנקודות החשובות של טיפול אורטודונטי, כאשר הגישה הטיפולית המתאימה ביותר במקרה הספציפי תוחלת על ידי האורטודונט המטפל, בהתבסס על מגבלות האנטומיה, התקציב, וניסיונו של המטפל.

תחילתו של טיפול אורטודונטי- סקירת שטח ובניית תוכנית פעולה

סוף מעשה במחשבה תחילה, ומימרה זו נכונה שבעתיים לגבי הגישה האסטרטגית המאפיינת את תחום האורטודונטיה. טיפול אורטודונטי מתחיל מאיסוף מידע. בדרך כלל תידרשו לבצע צילום שיניים פנורמי, המבוצע במכונים עם מכשור מיוחד בעלות של 200-800 ש"ח (משך ביצוע הצילום קצר מאוד, כ15 דקות), וכן לאסוף את מלא ההיסטוריה הרפואית שלכם שיכולה להיות קשורה לתהליך של טיפול אורטודונטי, ובמיוחד היסטוריה מלאה לגמרי של טיפולי שיניים, רגישויות לתרופות ומחלות כרוניות.

חשוב מאוד להשיג מידע מפורט, שכן חלק נכבד מן ההחלטות במהלך טיפול אורטודונטי נשענות על היסטוריה קודמת: עיגון גומיות על שן שנחלשה בעקבות טיפולי שורש לא רק יביא לתוצאות לא יעילות, אלא גם יכול לגרום לכאבים ושברים בשן ולדרוש טיפול שיקומי ארוך ויקר ביותר.

תיכנון התהליך

התוכנית הטיפולית אמורה להיות מקיפה ומפורטת, כאשר מבחינתכם כמטופלים חשוב מאוד להתייחס לכמה נקודות.

ראשית, תדירות הביקורים: כתלות בשיטת הטיפול, הביקורים אצל האורטודונט יהיו בתדירות של החל מפעם בשלושה שבועות וכלה בפעם בשלושה חודשים (ולעיתים אף חצי שנה). שימו לב כי נתון זה עלול להשתנות, במיוחד אם אינכם מקפידים למלא אחר הוראות הטיפול במלואן. כמובן שתדירות הביקורים שונה מאוד בין שלבי הטיפול השונים: בשלב הטיפול האקטיבי (הוזזת השיניים, על ידי קוביות וכו') תדירות הטיפולים גבוהה מאוד, כאשר מאידך בשלב הפיקסציה (קיבוע) תדירות הבדיקות מאוד נמוכה.

נקודה שניה עליה חשוב לתת את הדעת היא כמובן המחיר. מקובל בתחום שעלות הטיפול נקבעת כבר בשלב זה, כאשר כל הטיפולים, הבדיקות הנוספות, עיכובים לא צפויים (כמובן מלבד המצבים בהם העיכובים הם באשמתכם) ועוד נכללים בסכום הקבוע מראש.

עלות הטיפול משתנה מאוד משיטה לשיטה, מסוג טיפול אורטודונטי אחד למשנהו, וממטפל למטפל, ונעה בין 3000 שקלים (על ידי מתמחים, בשיטה הפשוטה ביותר) ועד 50 אלף ש"ח. התחלת הטיפול המומלצת היא מיד כאשר השיניים מתקבעות, בדרך כלל אחרי גיל 12-13, אם כי כיום ניכרת נטיה להתחיל את הטיפול אפילו בגילאי 8-9. עם זאת, קיימים פתרונות מיוחדים מותאמים לטיפול יישור שיניים בקרב מבוגרים.

לבסוף, חשוב מאוד לשים לב ולברר מראש את מאפייני הטיפול. טיפול אורטודונטי בכל מקרה מנסה לשנות את האנטומיה הטבעית של הפה שלכם, ובכל מקרה מדובר בתהליך ארוך וכואב. חשוב מאוד להערך מראש למגבלויות ולשינוי באורך החיים. כך לדוגמא, לעיתים קרובות שינוי המבנה של הלסת חייב להעשות על ידי חבישת רסן ללילה ואף לפרקי זמן ארוכים מכך. שלב הוזזת השיניים הוא בכל מקרה שלב כואב, ובתלות בשיטה (קוביות, פלטות שקופות וכו') ניתן לנסות להסתיר את המכשירים, אך המוגבלות בדיבור ובאכילה בכל זאת ישארו חלק מן העניין.

מכאן ואילך מתחיל הטיפול, שמשכו בין שנתיים לשבע שנים. חשוב מאוד ליצור מערכת יחסים טובה עם המטפל, שכן כאמור מדובר בבן לוויה לטווח ארוך יחסית.


עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...