» » טיפולי שורש -מדריך

טיפולי שורש -מדריך

כידוע לכולם, טיפולי שיניים אינם בהכרח דבר נעים. אך כאשר בוחנים את טיפולי השיניים השונים, ישנו מדרג מסוים של טיפולים יותר נעימים וטיפולים פחות נעימים. אין ספק שבין הטיפולים הפחות נעימים, נמצאים גם טיפולי שורש.

טיפולי שורש נובעים מפגיעה בשן, עקב עששת אשר הגיעה אל שורש השן ויצרה בה זיהום. העששת מביאה עמה חיידקים שונים, אשר חשיפתה אל שורש השן בו נמצאים כלי הדם ומערכת העצבים של השיניים, יכולה לגרום חבלה מסוכנת לשן, ובמקרה שלא מתבצע טיפול מהיר, אזי שיהיה צורך בעקירת השן.

שלבי הטיפול

טיפול שורש נעשה בשלבים שונים. בשלב הראשון, מבצע הרופא צילום שיניים באמצעות מכשיר רנטגן כך הוא יכול לראות את מצב השן ולאבחן מהי המחלה ממנה היא סובלת. לעיתים קרובות מתבצע בעת הטיפול צילומים שונים מתוך כוונה לראות את כל תעלות השורש בצורה טובה יותר. לאחר מכן, יבצע פתיחה של השן ויסלק ממנה את העששת. באותה הזדמנות הוא ינקה את תעלות השורש באמצעות חומרי סתימה שמתאימים לכך. חומרי סתימה אלו, ימנעו חדירה של חיידקים ובכך ימנעו מהאזור להיות חשוף לדלקות שונות. לאחר מכן, מבצעים סתימה בכותרת השן.

תוצאות הטיפול

לא פעם טיפול שורש מתבצע במספר פגישות ולא בפגישה אחת. למרות שניתן לבצע אותו גם בפגישה אחת, כאשר מתברר שאין דלקת חריפה והשן לא תסבול במהלך טיפול אחד.

עם זאת, לרוב יעדיפו רופאי השיניים לחלק את הטיפול למספר פגישות, כאשר בפגישה הראשונה מתבצע ניקוי של תעלות השורש, ובפגישה הבאה מילוי שלהן בחומר סתימה וביצוע סתימה זמנית. את סתימת הקבע יבצעו רק אחרי שתרד הנפיחות בשיניים, לרוב שבוע או שבועיים, אחרי הנחת הסתימה הזמנית.

לא לחינם זכה טיפול זה להיות מודרג בין הטיפולים הלא נעימים שעוברים אצל רופא שיניים. טיפול שורש הוא טיפול שגורם כאבים רבים בשן, המטופל חווה אי נוחות ואי נעימות במהלכו, ויוצא ממנו עם שיניים נפוחות, אשר רק כאשר כמה שעות טובות הנפיחות מתחילה לרדת. עם זאת יש לקחת בחשבון, שטיפול שורש, מנקה את המערכת שנמצאת מתחת לשן ומאפשרת את שיקום השן. במידה ולא מתבצע טיפול שכזה, מהר מאוד העששת יכולה לגרום לכך, שיהיה צורך לעקור את השן על מנת לשמור על הפה נקי מזיהומים ומדלקות. כיום רוב עקירות השיניים נעשות כתוצאה מעששת, אשר הצטברה וגרמה לשיניים לחלות.

טיפול שורש מתבצע אצל רופאי שיניים שמתמחים בתחום זה. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית, כאשר על המטופל להיות בצום לפני הטיפול ולקחת בחשבון שאחרי הטיפול, הוא לא יוכל לאכול מספר שעות.

אומנם טיפול שורש הוא לא טיפול נעים ופשוט, אך מי שסובל מטיפול זה צריך לדעת, שבעבר, לפני שהומצא טיפול השורש, היה נהוג להילחם בתופעת העששת, באמצעות עקירת שיניים. גם אם אין מדובר בנחמה מלאה, הרי שבוודאי מדובר בחצי נחמה.

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...