iden.co.il

טיפולי שורש -מדריך


כידוע לכולם, טיפולי שיניים אינם בהכרח דבר נעים. אך כאשר בוחנים את טיפולי השיניים השונים, ישנו מדרג מסוים של טיפולים יותר נעימים וטיפולים פחות נעימים. אין ספק שבין הטיפולים הפחות נעימים, נמצאים גם טיפולי שורש.

טיפולי שורש נובעים מפגיעה בשן, עקב עששת אשר הגיעה אל שורש השן ויצרה בה זיהום. העששת מביאה עמה חיידקים שונים, אשר חשיפתה אל שורש השן בו נמצאים כלי הדם ומערכת העצבים של השיניים, יכולה לגרום חבלה מסוכנת לשן, ובמקרה שלא מתבצע טיפול מהיר, אזי שיהיה צורך בעקירת השן.

שלבי הטיפול

טיפול שורש נעשה בשלבים שונים. בשלב הראשון, מבצע הרופא צילום שיניים באמצעות מכשיר רנטגן כך הוא יכול לראות את מצב השן ולאבחן מהי המחלה ממנה היא סובלת. לעיתים קרובות מתבצע בעת הטיפול צילומים שונים מתוך כוונה לראות את כל תעלות השורש בצורה טובה יותר. לאחר מכן, יבצע פתיחה של השן ויסלק ממנה את העששת. באותה הזדמנות הוא ינקה את תעלות השורש באמצעות חומרי סתימה שמתאימים לכך. חומרי סתימה אלו, ימנעו חדירה של חיידקים ובכך ימנעו מהאזור להיות חשוף לדלקות שונות. לאחר מכן, מבצעים סתימה בכותרת השן.

תוצאות הטיפול

לא פעם טיפול שורש מתבצע במספר פגישות ולא בפגישה אחת. למרות שניתן לבצע אותו גם בפגישה אחת, כאשר מתברר שאין דלקת חריפה והשן לא תסבול במהלך טיפול אחד.

עם זאת, לרוב יעדיפו רופאי השיניים לחלק את הטיפול למספר פגישות, כאשר בפגישה הראשונה מתבצע ניקוי של תעלות השורש, ובפגישה הבאה מילוי שלהן בחומר סתימה וביצוע סתימה זמנית. את סתימת הקבע יבצעו רק אחרי שתרד הנפיחות בשיניים, לרוב שבוע או שבועיים, אחרי הנחת הסתימה הזמנית.

לא לחינם זכה טיפול זה להיות מודרג בין הטיפולים הלא נעימים שעוברים אצל רופא שיניים. טיפול שורש הוא טיפול שגורם כאבים רבים בשן, המטופל חווה אי נוחות ואי נעימות במהלכו, ויוצא ממנו עם שיניים נפוחות, אשר רק כאשר כמה שעות טובות הנפיחות מתחילה לרדת. עם זאת יש לקחת בחשבון, שטיפול שורש, מנקה את המערכת שנמצאת מתחת לשן ומאפשרת את שיקום השן. במידה ולא מתבצע טיפול שכזה, מהר מאוד העששת יכולה לגרום לכך, שיהיה צורך לעקור את השן על מנת לשמור על הפה נקי מזיהומים ומדלקות. כיום רוב עקירות השיניים נעשות כתוצאה מעששת, אשר הצטברה וגרמה לשיניים לחלות.

טיפול שורש מתבצע אצל רופאי שיניים שמתמחים בתחום זה. הטיפול מתבצע תחת הרדמה מקומית, כאשר על המטופל להיות בצום לפני הטיפול ולקחת בחשבון שאחרי הטיפול, הוא לא יוכל לאכול מספר שעות.

אומנם טיפול שורש הוא לא טיפול נעים ופשוט, אך מי שסובל מטיפול זה צריך לדעת, שבעבר, לפני שהומצא טיפול השורש, היה נהוג להילחם בתופעת העששת, באמצעות עקירת שיניים. גם אם אין מדובר בנחמה מלאה, הרי שבוודאי מדובר בחצי נחמה.09/05/2009    המאמר עודכן בתאריך 07/08/2013    www.iden.co.il
פורום רופאי שיניים© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר iden.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת רופאי שיניים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 iden.co.il כל הזכויות שמורות
אתר רופאי שיניים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מהתחום של רפואת שיניים
מחפשים מרפאות שיניים באזור מגוריכם
אנחנו עובדים עם רופאי שיניים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!