» » שיניים נקיות -זה מתחיל מגיל מוקדם

שיניים נקיות -זה מתחיל מגיל מוקדם

כולנו יודעים עד כמה יכול להיות מפחיד טיפול שיניים. מגיל צעיר אנו חוששים מהרגע בו נצטרך ללכת לרופא שיניים, לשכב על מיטת המטופלים ולתת לו לטפל בנו. זה לא שאנחנו לא סומכים עליו, זה פשוט שאנחנו מפחדים מטיפול זה.

על מנת להתגבר על פחד זה אפשר לנקוט בשני אמצעים, או לנסות להתמודד עם הפחד הזה או לנסות להימנע מלהגיע אל רופא שיניים. כמובן שהימנעות מפגישה עם רופא שיניים, צריכה לנבוע מכך שהשיניים שלנו נשמרות בריאות, ולא מכך שאנו מפחדים לפגוש אותו ולכן לא נלך אליו, גם אם השיניים שלנו פגועות.

כיצד שומרים על שיניים נקיות

על מנת לשמור על שיניים נקיות ובכך להימנע מפגישה עם רופא השיניים, עלינו לקיים חינוך לשיניים נקיות. בכל מרפאת שיניים , תלויים שלטים המסבירים לציבור המטופלים כיצד עליהם לשמור על השיניים שלהם. שלטים אלו באים מתוך רצון לעזור למטופלים לשמור על שיניים נקיות ובריאות, וכך הם לא יצטרכו לעבור טיפול שיניים.
כיצד מחנכים לשמירה על שיניים נקיות? זה מתחיל מגיל צעיר. כל הורה חייב לנקוט בשתי גישות, על מנת לשמור על שיניי ילדיו. הגישה הראשונה היא, לוודא שהוא אוכל נכון.

לא מדובר רק במזון בריא לגוף, אלא במזון בריא לשיניים. מזון זה צריך לכלול פחות ממתקים, פחות אוכל מסוכר, פחות אוכל דביק, ויותר אוכל שקל לנקות או אוכל שנושא עמו פחות חיידקים. למשל, פירות וירקות. הגישה השנייה היא, ללמד את ילדיו לצחצח שיניים בצורה נכונה. בגיל צעיר אומנם ההורה מצחצח את שיניי ילדיו, אך בגיל 6-7 הילד מתחיל לצחצח את שיניו בעצמו. על מנת לשמור על שיניים נקיות ובריאות, עליו לצחצח אותם שלוש פעמים ביום, בדגש על צחצוח בבוקר ובלילה. כדי שהילד ייהנה מהצחצוח, רצוי לקנות לו משיכה בטעם שהוא אוהב.

אך כמובן שטעם המשיכה או מספר הצחצוחים ביום אינם ישנו דבר, אם הצחצוח עצמו לא יהיה נכון. לכן יש להראות לילד בדיוק כיצד מצחצחים את השיניים. את הצחצוח יש לבצע מקצה החניכיים אל השן, בצורה של הברשה. לאחר מכן יש לצחצח את השיניים האחוריות, גם אלו שלא נהוג להשתמש בהן (הצד שלא לועס), ולבסוף את השיניים הפנימיות. חשוב מאוד לעבור על כל שן ועל כל חיבור בין השיניים לחניכיים.

אחרי שחינכנו את ילדינו לצחצוח נכון ועקבי, עלינו לזכור בעצמנו לשמור על שיניים נקיות ובריאות. אנו יכולים להיעזר לא רק בצחצוח השיניים, אלא גם בחוט דנטאלי על מנת לנקות את המרווחים שבין השיניים משאריות מזון. כמו כן אנו יכולים להשתמש במי פה, אשר לא רק מעניקים ריח רענן לפה, אלא גם שומרים על ניקיונו.

חשוב לציין, שחינוך לשיניים נקיות זה דבר חשוב ומהותי לבריאותנו. אך אין זה אומר שלא נצטרך ללכת בכלל למרפאת השיניים. להיפך. חלק מהחינוך יכלול ביקורות אצל רופא השיניים על מנת לוודא שאכן מצב השיניים שלנו טוב, כמו כן, נצטרך לעבור טיפולים אצל השיננית שתנקה את מה שאנו לא יכולים לנקות. אך אם נבחר בחינוך לשיניים נקיות, ביקורים אלו אצל רופא השיניים, יהיו הרבה יותר נעימים, מאשר ביקורים עם שיניים שסובלות מזיהומים שונים.  

עוד באותו נושא

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

פתרונות מתקדמים להשתלת שיניים

השתלת שיניים נחשבת לטיפול רפואי נפוץ הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים שהוא יהיה. היא נכנסת לתמונה כאשר אנחנו סובלים משיניים חסרות או פגומות לחלוטין,...

רפואת שיניים ב Iden

רפואת שיניים ב Iden

הפחד מפני טיפולי שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר של האדם. באמצעות אתר iden, האתר שנותן לכם הכל על רופאי שיניים-פשוט ולעניין, תוכלו להתמודד...

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

לא צריך להיות בקי בתחום האופנה והטיפוח כדי לדעת, שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים שונות להתחבר ליופי, לשנות מראה ולהיות יותר...

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח שיניים

קרוב ל-10 אחוז מהישראלים מחזיקים בביטוח שיניים, זאת למרות שההוצאה על טיפולי שיניים תופסות אחוז דומה מכלל ההוצאות על טיפולים בריאותיים       מחקרים...

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

כל מה שצריך לדעת על שיני בינה

שיני הבינה מופיעות אצלנו בפה בסביבות גיל 20, כאשר הן לא מופיעות אצל כל בני האדם. במהלך השנים האחרונות חלה הפחתה בצורך בשיני בינה עקב העובדה...