האם אתם או מישהו שאתם מכירים שוקל לעשות שיניים תותבות כפיתרון לשיניים חסרות? עם כל כך הרבה אפשרויות וסוגים שונים של שיניים תותבות ואפשרויות טיפול זמינות כיום, זה יכולה להיות אופציה טובה מאוד וחשוב לדעת ממה להתחיל.

שיניים תותבות הן פתרון נפוץ לאנשים שאיבדו חלק או את כל השיניים הטבעיות. בין אם בשל פציעה, ריקבון או גיל, לאובדן השיניים יכולה להיות השפעה משמעותית על ההערכה העצמית, היכולת לאכול ולדבר, ועל הבריאות הכללית. למרבה המזל, שיניים תותבות מציעות דרך לשחזר חיוך טבעי ולשפר את בריאות הפה הכללית. עם זאת, עם כל כך הרבה סוגים שונים של שיניים תותבות ואפשרויות טיפול זמינות כיום, זה חשוב לדעת מה לבחור ומהיכן להתחיל.

סוגים שונים של שיניים תותבות

קיימים מספר סוגים שונים של שיניים תותבות, שכל אחת מהן מיועדת לענות על צרכים דנטליים ספציפיים. הנה כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של שיניים תותבות:

שיניים תותבות שלמות

שיניים תותבות שלמות, הידועות גם בשם שיניים תותבות מלאות, מיועדות להחליף מערכת שלמה של שיניים בלסת העליונה או התחתונה, או בשתיהן. שיניים תותבות כאלו מותאמות אישית לפה ולחניכיים וניתן לייצר אותן מאקריל או מחרסינה. שיניים תותבות שלמות יכולות להיות קונבנציונליות או בהתאמה אישית. שיניים תותבות קונבנציונליות נעשות לאחר שכל השיניים הנותרות נעקרות ורקמות החניכיים החלימו. שיניים תותבות מיידיות נעשות מראש וניתן למקם אותן ברגע שהשיניים נעלמות, אך עשויות להידרש במקרה כזה התאמות נוספות, ככל שהחניכיים מחלימות.

שיניים תותבות חלקיות

שיניים תותבות חלקיות מיועדות להחליף שן חסרה אחת או יותר, והן עשויות בדרך כלל משילוב של אקריל ומתכת. הן מוצמדות לשיניים שנותרו עם מהדקי מתכת או דבק לשיניים תותבות, להתאמה בטוחה. שיניים תותבות חלקיות יכולות לעזור לשפר את יכולת הלעיסה, ולמנוע את תזוזת השיניים הנותרות.

שיניים תותבות

שיניים תותבות דומות לשיניים תותבות מלאות או חלקיות, אך הן מתוכננות להתאים לשיניים או לשתלים דנטליים קיימים. זה יכול לעזור לשמור על השיניים הנותרות ולספק התאמה יציבה יותר עבור השיניים התותבות.

שיניים תותבות נתמכות שתל

שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתל מתוכננות להתחבר לשתלים דנטליים אשר בעצם הלסת. הדבר מספק התאמה בטוחה יותר עבור השיניים התותבות והוא יכול לעזור לשמור על צפיפות העצם בלסת. שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתל יכולות להיות נשלפות או קבועות במקומן, בהתאם לצרכים שלכם.

שיניים תותבות סיליקון

שיניים תותבות סיליקון הן סוג של שיניים תותבות עשויות מחומר סיליקון רך וגמיש. בניגוד לשיניים תותבות מסורתיות, שעלולות להיות קשות ולא נוחות, שיני סיליקון מתוכננות להיות נוחות יותר והן בעלות מראה טבעי יותר. 

 

שיניים תותבות עשויות סיליקון יכולות להיות אופציה טובה עבור אנשים להם חניכיים רגישות או מי שנאבקו עם אי נוחות בעת שימוש עם שיניים תותבות מסורתיות. החומר הרך תואם את צורת החניכיים, והוא יכול לעזור להקל על כאבים ואי נוחות.

 

בנוסף לכך שהן נוחות יותר, לשיניים תותבות מסיליקון יש גם את היתרון של עמידות גבוהה יותר לעומת לשיניים תותבות מסורתיות. הן נוטות להישבר פחות או להתפורר לשבבים, וניתן להתקין שוב בקלות במקרה של פגיעה בשיניים. 

 

החיסרון של תותבות סיליקון הוא שהן עשויות לדרוש תחזוקה רבה יותר מאשר שיניים תותבות מסורתיות. הסיליקון נוטה יותר להופעת כתמים ושינויי צבע, וייתכן שיהיה צורך לנקות לעתים קרובות יותר בכדי לשמור על המראה.

 

חשוב לציין כי שיניים תותבות סיליקון לא יהיו תמיד האפשרות הטובה ביותר לכולם. רופא השיניים יכול לעזור לכם לקבוע אם שיניים תותבות סיליקון מתאימים לכם על בסיס הצרכים האישיים שלך ובריאות השיניים.

שיניים תותבות קבועות

שיניים תותבות קבועות, הידועות גם בשם תותבות נתמכות שתל, הן סוג של תותבות המעוגנות במקום באמצעות שתלים דנטליים. שתלים דנטליים ממוקמים בניתוח בעצם הלסת ופועלים כשורש מלאכותי לשיניים התותבות. לאחר מכן, השיניים התותבות מחוברות לשתלים באמצעות מחברים או נקישות, ומספקות התאמה בטוחה ויציבה.

 

אחד היתרונות העיקריים של שיניים תותבות קבועות הוא שהן הרבה יותר יציבות ונוחות לעומת שיניים תותבות מסורתיות, שיכולות להחליק או לזוז בזמן אכילה או דיבור. הן גם מספקות פתרון טבעי יותר למראה והרגשה, כפי שהן נועדו לחקות את המראה והתחושה של שיניים טבעיות.

 

שיניים תותבות קבועות יכולות להיות אופציה טובה עבור אנשים שחוו אובדן שיניים משמעותי ורוצים פתרון לטווח ארוך. הדבר גם יכול לעזור לשמר את עצם הלסת ולמנוע אובדן עצם נוסף, אשר יכול להוות בעיה עם שיניים תותבות מסורתיות.

 

עם זאת, חשוב לציין כי שיניים תותבות קבועות דורשות ניתוח כדי למקם את השתלים הדנטליים, שיכול להיות הליך פולשני יותר. הן גם נוטות להיות יותר לעומת שיניים תותבות מסורתיות, אם כי היתרונות לטווח ארוך עשויים לעלות על העלות.

שיניים תותבות נשלפות

שיניים תותבות נשלפות הן סוג של שיניים תותבות שניתן להוציא בקלות מהפה לצורך ניקוי או תיקון. הן עשויות בדרך כלל משרף אקרילי או פורצלן ומותאמים אישית לפה.

 

אחד היתרונות של שיניים תותבות נשלפות הוא שהן יכולות להיות אפשרות זולה יותר להחלפת שיניים חסרות. הן גם מספקים פתרון לא פולשני, שכן לא נדרש ניתוח כדי למקם שתלים דנטליים.

 

עם זאת, אחד החסרונות העיקריים של שיניים תותבות נשלפות הוא שהן יכולות להיות פחות יציבות מאשר שיניים תותבות קבועות או אפשרויות החלפת שיניים אחרות. הם עשויים להחליק או לזוז בזמן אכילה או דיבור, מה שעלול להיות לא נוח או מביך. הם גם דורשים ניקוי ותחזוקה שוטפים כדי למנוע נזק או הכתמה.

האם אפשר לישון עם שיניים תותבות

ניתן לישון עם שיניים תותבות, אך הדבר בדרך כלל לא מומלץ. יש להסיר את השיניים התותבות בלילה כדי לתת לחניכיים וללסת הזדמנות לנוח ולהתאושש מהלחץ של לבישת שיניים תותבות לאורך כל היום.

 

השארת שיניים תותבות בלילה יכולה גם להגביר את הסיכון לבעיות בריאות הפה, כגון זיהומים ומחלות חניכיים. כאשר השיניים התותבות נשחקות במשך תקופה ארוכה של זמן, חיידקים ופטריות יכולים להצטבר על השיניים התותבות, מה שמוביל לריח רע מהפה ובעיות אחרות.

 

אם אתם צריכים לשים את השיניים התותבות בלילה מכל סיבה שהיא, יש להקפיד לנקות ביסודיות לפני השינה ולהשתמש בפתרון ניקוי שיניים כדי לחטא אותם. אתם גם צריכים לצחצח את החניכיים ואת הלשון והחיך עם מברשת רכה לפני החזרת השיניים התותבות בבוקר.

איך לבחור סוג השיניים התותבות המתאים לכם

בחירת הסוג הנכון של שיניים תותבות עשוי להיות החלטה חשובה לבריאות השיניים שלכם ולרווחה הכללית. הנה כמה גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת סוג שיניים:

מספר השיניים החסרות

מספר השיניים החסרות שלכם יעזור לקבוע אם אתה צריך שיניים תותבות חלקיות או שלמות. אם איבדתם רק כמה שיניים, תותבת חלקית עשויה להספיק. אולם אם איבדתם את כל השיניים בלסת אחת או בשתיהן, ייתכן שיהיה צורך בתותבת מלאה.

מצב החניכיים ועצם הלסת

מצב החניכיים ועצם הלסת שלך יכול גם הוא לשחק תפקיד בקביעת סוג השיניים התותבות הטוב ביותר עבורך. אם יש לך אובדן עצם משמעותי או מחלת חניכיים, ייתכן שיידרשו סוג אחר של שיניים תותבות, כגון תותבות הנתמכות על ידי שתל.

סגנון חיים והעדפות

סגנון החיים וההעדפות האישיות שלכם יכולים גם להשפיע על סוג השיניים התותבות שתבחרו. לדוגמה, אם אתם מחפשים פתרון קבוע יותר שאינו דורש הסרה תכופה, שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתל עשויות להיות אפשרות טובה. אם אתם מעדיפים אפשרות זולה יותר ולא פולשנית, שיניים תותבות נשלפות עשויות להיות בכושר טוב יותר.

כיסוי תקציבי וביטוח

דבר נוסף לבסוף הוא הכיסוי הביטוחי והתקציב שלכם שגם משחקים תפקיד בקביעת האפשרות הטובה ביותר לשיניים תותבות בשבילך. שיניים תותבות מסורתיות הן בדרך כלל זולות יותר מאשר שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתל, אבל לא יכולות לספק את אותה רמה של נוחות או יציבות.

 

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיניים תותבות

שיניים תותבות

אדם בן 70, מאושפז בבית אבות סיעודי, עם בעיות חניכיים ובלי שיניים, האם מומלץ להתאים לו שיניים תותבות או שיש דרכים אחרות שאפשר להקל עליו בפעולת הלעיסה? תודה

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 15/06/2020
שיניים תותבות

מברר בשביל אבא שלי על שיניים תותבות. הרופא שיניים שלו טוען ששיניים תותבות מזיקות לעצם הלסת לטווח ארוך ושאחר כך, גם אם נרצה, הוא לא יוכל לעשות השתלת שיניים. האם כדאי לנו לעשות?

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 23/01/2020
שיניים תותבות

שלום רב, אני בת 56 עם תותבות. לאחרונה שמתי לב שמראה הפנים השתנה לרעה . כאילו שיש צניחה של הפה. מה אפשר לעשות? כמובן זה מתסכל.

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 09/11/2015
הצעה לטיפולי שיניים בכל הפה - תותבות במקום שתלים

ניגשתי לקבל הצעה לטיפולי שיניים מורכבים בכל הפה בק"פח. להפתעתי, הרופא שבדק נתן תכנית טיפול של תותבות למעלה ולמטה. אני מודה שהפה שלי היה במצב קטסטרופה.  השאלה שלי בתקווה שתוכל לענות היא, למה...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 21/06/2017
חידוש שיניים עליונות תותבות קיימןת

האם אפשא לחדש שיניים תותבות קיימות להוסיך אורך למשל להלבין אפשרי הדבר

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 26/11/2016
עקירת שיניים

היי, אבא שלי צריך לעבור טיפול של 14 עקירות (שלמעשה הן כל השיניים שנותרו בפיו ואז להרכיב תותבות). רציתי לדעת לכמה מפגשים נהוג לחלק טיפול מהסוג הזה, בשביל לגרום לו למינימום של סבל או אי נוחות (יש לו...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 20/10/2020
השתלת שיניים

אבי בין 76, בעקבות הזנחה של שיניים חסרות לו לא מעט שיניים. לאחרונה הראה סוף סוף סימנים שמוכן לטפל בזה, השאלה מה האפשרויות בגיל כזה, האם זה רק שיניים תותבות או שניתן לבצע גם השתלה?

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 04/11/2019
השתלה + תותבת

ד"ר שבת שלום עפ"י ייעוץ של רופא שיניים אשר אמליץ בפני לעבור 4 השתלות בשיניים הקדמיות האמצעיות (לפני כן, יש לעקור אותם, כי לדעתו הם זזות)  בלסת התחתונה כאשר בשאר הלסת התחתונה הרופא אמליץ...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 03/01/2014