שיוף שיניים, הידוע גם כעיצוב שיניים מחדש , היא הליך דנטלי קוסמטי שמטרתו לשנות את הצורה והמראה של השיניים.

שיוף שיניים

 

תהליך שיוף שיניים או השחזת שיניים כולל הסרה של כמויות קטנות של אמייל כדי לעצב מחדש את מבנה השן, וכתוצאה מכך לחיוך אחיד ואסתטי יותר. השחזת שיניים יכולה לתת מענה לבעיות שונות כגון אורכי שיניים לא אחידים, סדקים קלים או סדקים קלים וצורות שיניים מחודדות או לא סדירות.

 

על ידי פיסול קפדני של האמייל, רופאי שיניים יכולים לשפר את הסימטריה והאיזון הכללי של השיניים, לבצע סגירת רווח בשיניים וליצור יישור הרמוני המשפר את החיוך של האדם. הליך זה משמש לעתים קרובות בשילוב עם טיפולים קוסמטיים אחרים כמו הדבקה או פורנירים כדי להשיג את התוצאות האסתטיות הרצויות.

שיוף שיניים היא הליך זעיר פולשני שניתן לבצע במהירות ובנוחות במשרדי שיניים, מה שהופך אותה לאופציה נוחה עבור אלה המחפשים שיפורים עדינים לחיוך שלהם.

 

תג המחיר: כמה עולה שיוף שיניים?

 

עלות שיוף השיניים עשויה להשתנות בהתאם למספר גורמים כמו מורכבות ההליך, הניסיון של רופא השיניים והמיקום הגיאוגרפי של רופא השיניים.

חיוני להתייעץ עם רופא שיניים מוסמך כדי לקבל הערכה מדויקת המבוססת על הצרכים והמטרות הספציפיות של השיניים.

תוכניות ביטוח שיניים מסוימות עשויות לכסות חלק מעלות השחזת השיניים אם הדבר ייחשב הכרחי מבחינה רפואית. עם זאת, מאחר והשחזת שיניים נחשבת בעיקרה להליך קוסמטי, לרוב היא אינה מכוסה במלואה בביטוח. על המטופלים לברר לגבי אפשרויות מימון או תכניות תשלום המוצעות על ידי רופא השיניים כדי לסייע בניהול עלות שיוף השיניים.

 

היתרונות של שיוף שיניים: האם זה שווה את ההשקעה?

 

שיוף שיניים טומן בחובו מספר יתרונות שהופכים אותה להשקעה משתלמת עבור אנשים המבקשים לשפר את האסתטיקה של החיוך שלהם ובריאות השיניים הכללית.

 

  • אסתטיקה משופרת: אחד היתרונות העיקריים של שיוף שיניים הוא השיפור המשמעותי במראה החיוך. על ידי עיצוב מחדש של השיניים ותיאום מתאר, הליך קוסמטי זה יכול לתקן אי סדרים, שבבים או קצוות שחוקים, וכתוצאה מכך לחיוך סימטרי ומושך יותר. מטופלים רבים מגלים שחידוד שיניים יכול להגביר את הביטחון העצמי שלהם ולשפר את האסתטיקה הכללית של הפנים שלהם.
  • בריאות שיניים משופרת: מעבר ליתרונות הקוסמטיים, השחזת שיניים יכולה גם לתרום לבריאות שיניים טובה יותר. על ידי החלקת קצוות מחוספסים או משוננים על השיניים, הליך זה יכול להפחית את הסיכון להצטברות חיידקים והצטברות פלאק. בנוסף, שיניים מיושרות כהלכה יכולות לעזור לשפר את תפקוד הנשיכה ולהפחית את העומס על מפרקי הלסת, מה שמוביל לנשיכה נוחה ופונקציונלית יותר.
  • הליך לא פולשני: השחזת שיניים היא הליך דנטלי זעיר פולשני שבדרך כלל אינו דורש הרדמה או הכנה מקיפה. בניגוד לטיפולים פולשניים יותר כמו ציפוי שיניים או כתרים, השחזת שיניים כרוכה בעיצוב מחדש עדין של האמייל להשגת התוצאות הרצויות. משמעות הדבר היא פחות אי נוחות במהלך ההליך וזמן החלמה מהיר יותר עבור המטופלים.

 

מהם החסרונות של שיוף שיניים?

 

בעוד ששיוף שיניים מציע יתרונות רבים, חיוני לקחת בחשבון את החסרונות הפוטנציאליים הקשורים להליך דנטלי קוסמטי זה. אחד החששות העיקריים הוא האופי הבלתי הפיך של שיוף שיניים. ברגע שהאמייל עוצב מחדש והסרה, לא ניתן לשחזרו, מה שהופך את זה לשינוי קבוע במבנה השיניים. המשמעות היא שאם המטופל אינו מרוצה מהתוצאות או חווה סיבוכים כלשהם, אין דרך חזרה למצב המקורי של השיניים.

 

חיסרון נוסף של שיוף שיניים הוא הפוטנציאל לרגישות מוגברת של השיניים. הסרת האמייל במהלך תהליך העיצוב מחדש עלולה לחשוף את הדנטין הבסיסי, ולהוביל לרגישות מוגברת למזונות ומשקאות חמים, קרים או מתוקים. רגישות זו עלולה להיות לא נוחה עבור חלק מהמטופלים ועשויה לדרוש טיפול שיניים נוסף לטיפול.

 

בנוסף, קיים סיכון לשיוף יתר של השיניים אם ההליך לא מבוצע כהלכה. השחזה יתר עלולה לגרום להחלשת מבנה השיניים, לפגיעות מוגברת לשברים ושברים ולפגיעה בבריאות השיניים בטווח הארוך. חיוני לפנות לטיפול אצל רופא שיניים מוסמך ומנוסה על מנת להבטיח שתהליך השחזת השיניים יתבצע בצורה בטוחה ויעילה.

 

יתר על כן, שיוף שיניים עשוי שלא להתאים לאנשים עם מצבים או בעיות שיניים מסוימות, כגון עששת חמורה, מחלת חניכיים או שחיקת אמייל. במקרים כאלה, ניתן להמליץ על טיפולי שיניים אלטרנטיביים כדי לטפל בבעיות ספציפיות בבריאות הפה לפני ששוקלים להשחיז שיניים.

 

למה לצפות משיוף שיניים?

 

לפני ביצוע השחזת שיניים, חשוב שתהיה הבנה ברורה למה לצפות גם מההליך עצמו וגם לאחריו – לדוגמא, יישור שיניים מהיר או כל מטרה אחרת אשר הוגדרה. בתחילה, יהיה צורך בהתייעצות עם רופא שיניים כדי להעריך את מצב השיניים הנוכחי ולדון במטרות לשיוף שיניים כמו לדוגמא, לצורך . במהלך ייעוץ זה, רופא השיניים יסביר את התהליך, התוצאות האפשריות וכל הסיכונים הנלווים.

 

לאחר שהחלטת להמשיך לחידוד שיניים, ההליך בפועל כולל בדרך כלל עיצוב מחדש של האמייל של השיניים כדי ליצור מראה מחודד או זוויתי יותר. עיצוב מחדש זה עשוי לכלול שימוש בכלים וטכניקות שיניים לפיסול בקפידה את הצורה הרצויה. ניתן להשתמש בהרדמה מקומית כדי למזער את אי הנוחות במהלך ההליך.

 

לאחר השחזת שיניים, נהוג לחוות אי נוחות קלה או רגישות, במיוחד בשיניים המטופלות. אי הנוחות הזו אמורה להתפוגג תוך מספר ימים כאשר השיניים מסתגלות לצורתן החדשה. חיוני לעקוב אחר כל הוראות הטיפול שסופקו על ידי רופא השיניים שלך כדי לקדם ריפוי ולהפחית את הסיכון לסיבוכים.

 

חשיפת הסיכונים הבריאותיים הפוטנציאליים

 

שיוף שיניים עשוי להיראות כמו פתרון מהיר להשגת מראה אסתטי יותר, אך חיוני לקחת בחשבון את הסיכונים הבריאותיים הפוטנציאליים הקשורים בהליך זה. בעוד שהיתרונות הקוסמטיים של ציפוי שיניים ברורים, ישנם סיכונים בסיסיים שאנשים צריכים להיות מודעים אליהם לפני שהם עוברים את התהליך.

 

  • רגישות שיניים ופגיעות מוגברת: אחד הסיכונים הבריאותיים העיקריים של שיוף שיניים הוא הפוטנציאל לרגישות מוגברת בשיניים. על ידי שינוי הצורה והמבנה של השיניים, אנשים עלולים לחוות רגישות מוגברת לטמפרטורות חמות או קרות, כמו גם פגיעות מוגברת לעששת ולנזק. דילול האמייל באמצעות השחזה עלול לחשוף את השכבות הפנימיות של השיניים, ולהוביל לאי נוחות ולחששות בבריאות הפה.
  • סיכון לשברים וסדקים בשיניים: סיכון משמעותי נוסף הקשור לשיוף שיניים הוא פוטנציאל לשברים וסדקים בשיניים. תהליך העיצוב מחדש של השיניים יכול להחליש את המבנה שלהן, ולהפוך אותן לרגישות יותר לשברים, שבבים או שבירה. זה יכול לפגוע בשלמותן הכוללת של השיניים ועלול לדרוש התערבויות שיניים נוספות כדי לשחזר את הפונקציונליות והמראה שלהן.
  • השפעה על יישור נשיכה ובריאות הלסת: לשיוף שיניים יכולות להיות השלכות גם על יישור הנשיכה ועל בריאות הלסת. שינוי צורת השיניים באמצעות השחזה עלול לשבש את היישור הטבעי של הנשיכה, ולהוביל לבעיות כמו כאבי לסת, כאבי ראש והפרעות במפרק הטמפורמנדיבולרי (TMJ). חיוני לשקול את ההשפעות ארוכות הטווח של השחזת שיניים על תפקוד הנשיכה ובריאות הלסת הכללית לפני שתמשיך בהליך.

 

כמובן, שאם שיוף שיניים הוא הליך שנראה לכם כפחות מתאים, תמיד תוכלו לוותר על השלב הזה בהליך הטיפול, לדוגמא, תוכלו לחפש מידע על ציפוי שיניים בלי שיוף.

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיוף שיניים

יישור שינים

שלום רב אתמול רופאת שיניים שייפה לי טיפה מאחת השיניים הקדמיות מכיוון ששן אחת הייתה קצת עקמומית אז ביקשתי ממנה שתיישר לי, לא עשיתי טיפול ליישור שיניים לפני זה רציתי לדעת אם אצטרך מתישהו לחדש את...

הודעות בפורום פורום רופאי שיניים 18/02/2019