פצעי לשון, הידועים גם ככיבים בפה או פצעי סרטן, הם נגעים כואבים שנוצרים על הלשון. הם יכולים להופיע ככתמים אדומים או לבנים, לעתים קרובות מופיע גם סביב הפצע אזורה מגורה בצבע אדום. פצעים אלו יכולים להשתנות בגודלם, החל מכיבים קטנים בגודל אפונה ועד לגדולים יותר. פצעי לשון יכולים לגרום לאי נוחות בעת ביצוע של פעולות פשוטות כמו דיבור, אכילה או אפילו בליעת רוק.

פצעים בלשון הם מצב שכיח, המשפיע על אנשים בכל הגילאים. הם בדרך כלל לא מזיקים ונוטים לחלוף מעצמם תוך שבוע עד שבועיים. עם זאת, במקרים מסוימים, הם יכולים להימשך למשך זמן ארוך יותר או לחזור על עצמם לעתים קרובות, ולגרום לאי נוחות משמעותית. הבנת הסיבות לפצעי הלשון היא חיונית בקביעת הטיפול המתאים ואמצעי המניעה.

חשוב לציין שפצעים בלשון אינם מדבקים ואינם יכולים להתפשט מאדם לאדם. הם לרוב תוצאה של פציעות קלות או גירויים בלשון, כגון נשיכת לשון בטעות, שימוש במי פה קשים או צריכת מזון ומשקאות חמים. בנוסף, מצבים רפואיים מסוימים, כגון מחסור בוויטמין כלשהו, שינויים הורמונליים או הפרעות אוטואימוניות, יכולים גם הם לתרום להתפתחות פצעי לשון.

 

סוגי פצעים בלשון

 

ישנם סוגים שונים של פצעי לשון שעלולים להופיע, לכל אחד מאפיינים והגורמים הבסיסיים שלו:

 

כיבים אפטיים

 

סוג נפוץ אחד של פצע בלשון ידוע בשם כיבים אפטיים. מדובר בפצעים קטנים, עגולים או בצורת אליפסה עם מרכז לבן או צהבהב וגבול אדום. הם יכולים להיות די כואבים ונוטים לחזור על עצמם מעת לעת. סוג אחר של פצע בלשון הוא כיב טראומטי, שנגרם מפציעה פיזית או גירוי בלשון, כמו נשיכת לשון בטעות או כתוצאה משימוש באביזרים שונים לטיפול בחלל הפה. פצעי סרטן וכיבים טראומטיים נרפאים לרוב מעצמם תוך מספר שבועות, אך משככי כאבים ללא מרשם ותרופות מקומיות יכולים לעזור להקל על אי הנוחות.

 

כיבים ויראליים

 

סוגים אחרים של פצעי לשון כוללים כיבים ויראליים, הנגרמים על ידי זיהומים כגון וירוס הרפס סימפלקס, וזיהומים פטרייתיים, שעלולים להוביל להתפתחות כתמים לבנים על הלשון. כיבים נגיפיים ופטרייתיים עשויים לדרוש תרופות אנטי-ויראליות או אנטי-פטרייתיות.


מצב אוטואימוני

 

בנוסף, מצבים אוטואימוניים מסוימים כמו חזזית פלנוס יכולים גם לגרום לפצעי לשון, המאופיינים בדפוסים לבנים דמויי תחרה על הלשון. פצעי לשון הקשורים לסיבות אוטואימונית עשויים לדרוש טיפול מיוחד, כגון קורטיקוסטרואידים או תרופות מדכאות חיסון.

 

מדוע מופיעים פצעים בלשון?

 

פצעי לשון יכולים להתרחש עקב מגוון גורמים, והבנת הסיבות הבסיסיות היא חיונית בניהולם ומניעתם. סיבה נפוצה אחת להופעת פצע בלשון היא בשל טראומה פיזית או גירוי באזור, כגון נשיכה בטעות או שימוש במכשירי שיניים. פציעות אלו עלולות להוביל להיווצרות פצעים כואבים.

סיבה נוספת להופעת פצע על הלשון היא בשל זיהומים ויראליים, במיוחד נגיף ההרפס סימפלקס. וירוס זה יכול לגרום לפצעי קור או שלפוחיות חום על השפתיים, אך הוא יכול גם לגרום לפצעי לשון. כיבים ויראליים אלה יכולים להיות די כואבים ועשויים לדרוש תרופות אנטי-ויראליות ספציפיות לטיפול.

זיהומים פטרייתיים, כגון קיכלי פה, יכולים גם הם לתרום להתפתחות פצעי לשון. קנדידה, סוג של שמרים, יכולה לצמוח יתר על המידה בפה ולהוביל להיווצרות כתמים לבנים או פצעים על הלשון. זיהומים אלה מתרחשים לעתים קרובות אצל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת או כאלה שנטלו אנטיביוטיקה לתקופה ממושכת.

מצבים אוטואימוניים מסוימים, כמו חזזית פלנוס, יכולים לגרום גם לפצעי לשון. במקרים אלו, מערכת החיסון תוקפת בטעות את תאי הלשון, וכתוצאה מכך נוצרות דלקות והיווצרות פצעים. בנוסף, חוסרים תזונתיים, שינויים הורמונליים ותגובות אלרגיות למזונות או תרופות מסוימים יכולים גם הם לעורר פצעים בלשון.

חשוב לציין שחלק מפצעי הלשון עשויים להיות סימפטום של מצב מערכתי בסיסי, כגון סרטן הפה או הפרעה במערכת העיכול. לכן, אם אתם חווים פצעים מתמשכים או חוזרים בלשון, חיוני לפנות להערכה רפואית לאבחון מדויק וטיפול מתאים.

 

פצע בלשון

 

כמה חמורים הם פצעי לשון?

 

פצעי לשון יכולים להיות די כואבים ולא נוחים, אך חומרת המצב משתנה בהתאם לגורם הבסיסי. הבנת חומרת פצעי הלשון יכולה לעזור לאנשים לקבוע את דרך הפעולה המתאימה ולפנות לטיפול רפואי הכרחי במידת הצורך.

ברוב המקרים, פצעי הלשון הם זמניים וחולפים מעצמם תוך שבוע-שבועיים. הם עלולים לגרום לאי נוחות בזמן אכילה או דיבור, אך בדרך כלל הם אינם מהווים איום משמעותי על הבריאות הכללית. היגיינת פה ואמצעי טיפול עצמי נכונים יכולים לעיתים קרובות להקל על התסמינים ולקדם ריפוי.

 

בעוד שרוב פצעי הלשון אינם מזיקים, ישנם מצבים שבהם הם יכולים להוביל לסיבוכים. לדוגמה, אם פצע בלשון נמצא שם למשך זמן רב, זה יכול לגרום לכאב מוגבר, לנפיחות ולהיווצרות מוגלה. במקרים נדירים, זיהומים חמורים יכולים להתפשט לחלקים אחרים של הפה או הגרון, והם דורשים טיפול רפואי מיידי. חיוני להיות מודעים לסימני אזהרה מסוימים שעלולים להעיד על מצב חמור יותר. אם פצעי הלשון נמשכים תקופה ממושכת, הופכים לכואבים יותר ויותר, מדממים יתר על המידה, או מלווים בתסמינים נוגעים אחרים כמו קושי בבליעה או ירידה בלתי מוסברת במשקל, חיוני להתייעץ עם רופא. תסמינים אלו עשויים להעיד על מצב מערכתי בסיסי או סרטן הפה, הדורשים אבחון וטיפול מהירים.

 

תרופות ביתיות לפצעי לשון

 

כשמדובר בטיפול בפצעי לשון, ישנן מספר תרופות ביתיות שיכולות לעזור להקל על אי הנוחות ולקדם ריפוי. חשוב לציין שתרופות אלו מכוונות בעיקר לספק הקלה סימפטומטית ועשויות שלא לטפל בגורם הבסיסי לפצע בלשון. עם זאת, היעילות שלהן עשויה לבוא לידי ביטוי גם בזירוז תהליך הריפוי.

אחת התרופות הביתיות הפשוטות והנגישות ביותר היא שטיפות במים מלוחים. ערבוב של חצי כפית מלח בכוס מים חמימים ושטיפה סביב הפה במשך כ-30 שניות הוא טיפול ביתי יכול לעזור להפחית את הדלקת ולהרוג חיידקים. ניתן לעשות זאת מספר פעמים ביום כדי להרגיע את כאב הלשון.

תרופה ביתית פופולרית נוספת היא מריחה של כמות קטנה של דבש ישירות על פצע הלשון. לדבש יש תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות טבעיות, שיכולות לסייע בריפוי ולספק הקלה. עם זאת, חשוב לוודא שהדבש המשמש הוא טהור ולא מעובד, שכן תוספים עלולים לגרות את הפצע עוד יותר.

טיפולים מקומיים ללא מרשם, כגון ג'לים דרך הפה או מי פה המכילים בנזוקאין או מי חמצן, יכולים גם הם לספק הקלה זמנית בכאב ואי נוחות. יש להשתמש במוצרים אלו בהתאם להוראות ואין לבלוע אותם.

בנוסף לתרופות אלו, חיוני לשמור על היגיינת פה טובה על ידי צחצוח שיניים ולשון בעדינות פעמיים ביום ושימוש במברשת שיניים רכה. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות חריפים וחומציים העלולים לגרות את פצע הלשון.

 

מתי לפנות לרופא ?

 

בעוד שתרופות ביתיות יכולות להיות יעילות בניהול מקרים קלים של פצעי לשון, ישנם מצבים בהם יש צורך לפנות לטיפול רפואי. אם פצע הלשון נמשך יותר משבועיים או אם הוא נעשה כואב יותר ויותר ואינו מראה סימני שיפור, מומלץ לפנות לרופא. זה חשוב במיוחד אם פצע הלשון מלווה בתסמינים נוגעים אחרים כגון קושי בבליעה, דימום או גוש או כיב מתמשכים.

בנוסף, אם  המערכת החיסונית מוחלשת עקב מצב רפואי או שהאדם נוטל תרופות מדכאות חיסון, חיוני להתייעץ עם רופא אם מתפתח פצע בלשון. אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת רגישים יותר לזיהומים, ופצעי לשון באוכלוסייה זו עשויים לדרוש התערבות רפואית כדי למנוע סיבוכים.

במקרים מסוימים, רופא עשוי להמליץ על טיפולים רפואיים ספציפיים לפצעי לשון. זה יכול לכלול מרשם של תרופות אנטי-ויראליות או אנטי-פטרייתיות אם הגורם לפצע נקבע כזיהום. ניתן גם לרשום קורטיקוסטרואידים מקומיים כדי להפחית דלקת ולקדם ריפוי. אם יש חשד שפצע הלשון הוא תוצאה של מצב בסיסי חמור יותר, כגון סרטן הפה, הרופא עשוי להמליץ על ביופסיה או להפנות אותך למומחה להמשך הערכה וטיפול.

 

מניעה עדיפה על ריפוי

 

כדי למזער את הסיכון לפתח פצעי לשון, היגיינת פה טובה היא חיונית. זה כולל צחצוח שיניים פעמיים ביום עם מברשת שיניים רכה ושימוש במשחת שיניים פלואוריד. אל תשכחו לצחצח בעדינות גם את הלשון, שכן זה יכול לעזור להסיר חיידקים ולמנוע הצטברות של חומרים מזיקים.

בנוסף להיגיינת הפה הרגילה, הימנעות מחומרים מגרים יכולה גם לסייע במניעת פצעי לשון. נסו להתרחק ממזונות חריפים או חומציים שעלולים לגרות את הלשון ועלולים להוביל לפצעים. אם יש לכם הרגל לנשוך את הלשון או ללעוס חפצים קשים, כגון עטים או קרח, חשוב לשבור הרגלים אלה מכיוון שהם עלולים לגרום לפציעה בלשון ולהגביר את הסיכון לפתח פצעים.

שמירה על תזונה בריאה העשירה בויטמינים ומינרלים היא דרך נוספת לקדם את בריאות הלשון ולהפחית את הסבירות לפתח פצעים. אכילת תזונה מאוזנת הכוללת פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים רזים יכולה לסייע בחיזוק המערכת החיסונית ולתמוך בבריאות הפה.

יתר על כן, חשוב לשמור על לחות על ידי שתיית כמות מספקת של מים לאורך היום. יובש בפה יכול להגביר את הסיכון לפצעים בלשון, כך שהקפדה על הידרציה נכונה יכולה לעזור לשמור על לחות הפה ולמנוע גירוי. לבסוף, אם אתה לובש שיניים תותבות או שיש לך מכשירי שיניים כלשהם, חשוב לוודא שהם מתאימים כראוי ונשמרים נקיים. שיניים תותבות לא מתאימות או טיפול לקוי בפה עלולים להוביל לחיכוך או לגירוי בלשון, שעלול לגרום לפצעים להתפתח.

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד”ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים “איכילוב”. בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום