היגיינת הפה חיונית לשמירה על בריאות כללית טובה. טיפול בשיניים ובחניכיים לא רק עוזר במניעת חורים ומחלות חניכיים, אלא הוא גם ממלא תפקיד משמעותי במניעת בעיות בריאותיות אחרות. היגיינת פה לקויה עלולה להוביל לבעיות שונות, כולל עששת, דלקת חניכיים, ריח רע מהפה ואפילו אובדן שיניים. בנוסף, מחקרים מראים שבריאות הפה קשורה למצבים רפואיים נוספים כמו מחלות לב, סוכרת וזיהומים בדרכי הנשימה.

הזנחת היגיינת הפה יכולה להיות בעלת השלכות חמורות. כאשר חיידקים מצטברים בפה, הם עלולים לגרום לחורים ולמחלות חניכיים. החורים בשיניים נוסעים מעששת, כאשר העששת עצמה נגרמת בשל החומצות המיוצרות על ידי החיידקים בפה. מחלת חניכיים היא מצב בו החיניים סובלות מדלקת. אם הדברים לא מטופלים, מחלת חניכיים עלולה להוביל לאובדן שיניים, ואף להשפיע על עצם הלסת.

שמירה על שגרת היגיינת פה נאותה היא חשובה לא רק למניעת בעיות שיניים, אלא כאמור גם לצורך שמירה על הבריאות הכללית. צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום, שימוש קבוע בחוט דנטלי, כמו גם שימוש בסילונית לניקוי שיניים – יכולים לעזור להסיר את רובד החיידקים מהפה. בדיקות שיניים סדירות וניקוי שיניים אחת לתקופה, הם חיוניים לאיתור בעיות בשיניים.


בנוסף למניעת בעיות שיניים, היגיינת פה טובה גם תורמת לנשימה רעננה. צחצוח נכון ושימוש בחוט דנטלי מסירים חלקיקי מזון וחיידקים, שעלולים לגרום לריח רע מהפה. ריח רע מהפה פוגע בביטחון העצמי ומשפיע על קיומן של אינטראקציות חברתיות.

 

מהי סילונית מים לשיניים?

 

סילונית לשיניים (הידועה לעתים גם בשם: מכשיר לניקוי הפה) היא מכשיר העושה שימוש בזרם מים קבוע, לניקוי בין השיניים ולאורך קו החניכיים. מדובר בחלופה יעילה לחוט הדנטלי המסורתי, היכולה לספק ניקוי עמוק ויסודי יותר.

סילונית לניקוי שיניים פועלת תוך ניצול לחץ המים להסרת רובד חיידקים, חלקיקי מזון וניקוי פסולת מאזורים אליהם קשה להגיע בצחצוח רגיל. המכשיר הטיפוסי בנוי ממיכל מים, משאבה וזרבובית. כאשר המכשיר בפעולה, מים נשאבים מהמיכל בזרם מבוקר, דרך הזרבובית.

כדי להשתמש בסילונית מים, נדרש פשוט מכוון את הזרבובית למרווחים שבין השיניים, ולאורך קו החניכיים. זרם המים מוציא פסולת ושוטף את השיניים, ומותיר את הפה נקי ורענן. בדרך כלל ניתן להתאים את עוצמת הלחץ והפעימה בסילונית המים כך שיתאימו לרמת הנוחות של המשתמש, ולצרכים ספציפיים לטיפול.

סילונית המים מועילה במיוחד למי שיש להם פלטה בשיניים או שתלים למשל, משום שיש לה יכולת לנקות ביעילות סביב אזורי הפלטה והשתלים, מבלי לגרום נזק. זוהי גם אפשרות מצוינת עבור מי שיש להם חניכיים רגישות או מצבים רפואיים שונים שיניים שהופכים את השימוש בחוט דנטלי מסורתי, לקשה או לא נוח.

 

מהם היתרונות של סילונית מים לשיניים?

 

שימוש בסילונית מים מציע מספר יתרונות התורמים לשיפור בריאות הפה. ראשית, זרם המים החזק יכול להסיר ביעילות רובד חיידקים מאזורים שקשה להגיע אליהם, כמו בין השיניים ולאורך קו החניכיים. ניקוי יסודי כזה מסייע במניעת היווצרות של אבנית, שעלולה בתורה להוביל למחלות חניכיים וחורים.

שנית, סילונית לניקוי שיניים יכולה לספק עיסוי עדין לחניכיים, לשפר את זרימת הדם ולקדם את בריאות החניכיים. דבר זה יכול להיות מועיל במיוחד עבור אנשים עם רגישות לחניכיים או אלה הנוטים לדלקות חניכיים. הפעימות של מכשיר סילונית יכולות גם לעורר את אזור החינכיים ולסייע בחיזוקו, ולהפחית סיכון לנסיגת חניכיים.

נוסף על כך, שימוש בסילונית מים לשיניים יכול לסייע במניעת ריח רע מהפה. זרם המים יעיל בסילוק חלקיקי מזון ופסולת שעלולים לגרום לריחות לא נעימים בפה. עם ניקוי יסודי של הפה, סילונית מים עוזרת לחסל את מקור הריח הרע, ומשאירה את הפה עם חיוך רענן.

נקודה נוספת קשורה לנוחות. סילונית מים מהווה מכשיר נוח לשימוש לצורך שמירה על היגיינת הפה. קל לשלב אותה בשגרת היומיום, כאשר דגמים רבים מציעים הגדרות לחץ שונות, המאפשרות להתאים אישית את עוצמת זרם המים, ופונקציות נוספות לצרכים אישיים אצל המשתמשים. סילונית לניקוי שיניים, בחלק מהדגמים, מגיעה עם חיבורים מיוחדים למיקוד זרם המים אל תוך אזורים ספציפיים בחלל הפה, או טיפול בבעיות שיניים ספציפיות.

 

כיצד לבחור סילונית מים בהתאמה אישית?

 

בבחירת סילונית לשיניים, חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים. בראש ובראשונה, יש להגדיר את הדרישות. יש למשל מי שיש להם חניכיים רגישות או מצבי פה שונים כמו פלטה או השתלה. במקרים אלו חשוב לבחור בדגם המאפשר מנעד של הגדרות לחץ מתכווננות, בכדי למנוע אי נוחות או נזקים. יש למשל מי שיש להם נטייה להצטברות עיקשת של רובד חיידקים ואבנית, ובמקרה כזה בחירת דגם סילונית עם לחץ מין גבוה במיוחד היא חשובה ומסייעת מאוד לשימור בריאות הפה, והסרת הפלאק.


קחו גם בחשבון את הגודל והעיצוב של דגם סילונית המים. כך, דגם קומפקטי ונייד עשוי להיות אידיאלי עבור מטיילים או מי שיש להם שטח מוגבל בחדר האמבטיה. בנוסף, רצוי להעדיף סילונית מים בעלת ידית ארגונומית ולחצנים ידידותיים לשימוש.

שיקול חשוב נוסף הוא קיבולת מיכל המים. אם אתם מעדיפים שימוש ארוך יותר ללא הפרעה, בחרו בסילונית מים עם מאגר גדול יותר, כזה שיכול להכיל יותר מים או מי פה. יחד עם זאת, זכור כי מיכל מים גדול הוא פחות ידידותי לנשיאה ופחות מתאים למטיילים.

כדאי גם לבדוק את הזמינות והעלות של חלקי ההחלפה. עם הזמן, ראשי החיבור לסילונית מתבלים ונסתמים. ולכן חשוב לבחור בדגם שניתן לרכוש עבורו בקלות ראשי חיבור חדשים מתאימים. במצבים בהם מדובר בדגם סילונית המציעה חיבורים לבעיות שיניים ספציפיות, כגון יישור שיניים או מנקי לשון, חשוב באותו האופן לבדוק זמינות של חלקי החלפה. היבט נוסף הוא התקציב העומד לרשותכם.

 

סילונית מים לשיניים זמינה במנעד רחב של מחירים, ולכן חשוב שתדעו כמה אתם מוכנים להשקיע. בעוד שדגמים יקרים יותר עשויים להציע תכונות ואביזרים מתקדמים, יש גם אפשרות סבירה שדגם סילונית מים פשוט יותר יספק מענה טוב מאוד לצרכים שלכם, ותוצאות משביעות רצון. חשוב לקרוא ביקורות והמלצות של צרכנים קודמים שכבר רכשו את דגם הסילונית בו אתם מעוניינים, ולהשוות מספר דגמים מבחינת המחיר ופונקציות קיימות. 

 

טיפים נוספים לבחירת סילונית מים 

 

לא כדאי למהר ולרכוש דגם של סילונית מים מבלי לבצע השוואה ובדיקה ראויה. תוכלו למשל לקרוא ביקורות של לקוחות, להשוות חוויות שימוש מבחינת ביצועים ולהבין מהי חוויית המשתמש מהקהל עצמו. חשוב לשים לב לתונות או בעיות שחוזרות על עצמן, כאלו המוזכרות בחוות הדעת. הדבר משמש בסיס לקבלת החלטה מושכלת ביחס לשאלה איזה דגם של סילונית מים כדאי לרכוש.

כמו כן, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית. הם יכולים לספק לכם המלצות חשובות בהתבסס על המומחיות והידע שלהם. הם גם עשויים אפילו להציע מותגים או דגמים ספציפיים שהוכחו כיעילים עבור המטופלים שלהם.

כדאי גם לבחון במראה עיניים את הדגם הספציפי בו אתם מעוניינים של סילונית המים לשיניים, זאת אומרת לגשת לחנות או לאולם התצוגה, להחזיק ביד כמה דגמים ולבחון את ההבדלים מבחינת משקל, נוחות אחיזה ומראה. תוכלו ממש לבצע שימוש בסילונית המים ולהבין בצורה טובה יותר איזה דגם עדיף עבורכם. ככלל חשוב לשים לב לנוחות השימוש, להגדרות הבקרה ולכל תכונה נוספת שעשויה לשפר את שגרת היגיינת הפה שלכם.

קחו את הזמן לשקול את היתרונות והחסרונות של כל דגם סילונית לשיניים אפשרי עבורכם. זכרו שהשקעה בסילונית מים איכותית היא השקעה בבריאות הפה שלכם, ולכן כדאי להקדיש זמן לבחירה הנכונה.

 

ארבעה דגמים מומלצים של סילונית מים לשיניים

 

בכל הנוגע לבחירת סילונית לשיניים, ישנם מספר דגמים שצברו פופולריות וביקורות חיוביות מהמשתמשים. להלן ארבעה דגמים מומלצים שתוכלו לשקול:

 

 1. Oral-B Professional Care WaterJet:
  דגם זה מציע שילוב של פעימות מים ופעולת חוט דנטלי, לניקוי יעיל בין השיניים ובקו החניכיים. הוא כולל הגדרות לחץ מים מתכווננות, המאפשרות להתאים אישית את עוצמת הסילונית. בחירת סילונית לשיניים אורל בי מהסוג Oral-B Professional Care WaterJet כוללת גם כפתור הפעלה וכיבוי נוח, לשימוש ולשליטה קלה. 
 2. Waterpik Aquarius Water Flosser:
  מדובר בדגם נחשב מאוד של סילונית מים, המעניק חווית ניקוי יעילה ויסודית. הוא מגיע עם מגוון מצבי טיפול, בכדי לספק מענה לצרכים דנטליים שונים כגון הסרת רובד הפלאק, טיפול אורתודונטי ועיסוי חניכיים. הWaterpik Aquarius Water Flosser כולל גם 10 הגדרות לחץ שונות, קיבולת מיכל מים גדולה במיוחד, וטיימר נוח בכדי להבטיח שנעשה שימוש בסילונית למשך הזמן המומלץ.
 3. Philips Sonicare AirFloss Ultra:
  סילונית מים זו נועדה להסיר את רובד החיידקים, ולשפר את בריאות החניכיים באמצעות טכנולוגיית המיקרו-טיפות הקיימת בה. נוכחות של פרצי אוויר ומעברי מים מהירים בין השיניים, מסירים ביעילות פסולת וחיידקים. דגם הPhilips Sonicare AirFloss Ultra הינו קומפקטי וקל לשימוש, מה שהופך אותו לאופציה נוחה עבור אלה שנמצאים תמיד בדרכים.
 4. Waterpik Cordless Water Flosser:
  סילונית מים ניידת זו היא מושלמת למטיילים או לאלו המעדיפים אפשרות אלחוטית. היא מציעה אותה מידת יעילות כמו הדגמים הגדולים יותר, עם סוללה נטענת המספקת עד חודש שימוש בטעינה אחת. ל-Waterpik Cordless Water Flosser עיצוב עמיד למים, הגדרות לחץ רבות, ותא אחסון בקצה, לחווית נוחות מקסימלית.

 

סילונית לשיניים איפה קונים

 

בכל הנוגע לרכישת סילונית מים לשיניים, עומדות לרשותכם מספר אפשרויות. אחת האפשרויות הנוחות והנגישות ביותר היא לקנות באינטרנט. שווקים מקוונים כמו אמזון, איביי ואפילו האתרים הרשמיים של מותגי השיניים, מציעים לרוב מגוון רחב של דגמי סילונית מים לבחירה. הדבר מאפשר לכם להשוות מחירים, לקרוא ביקורות של לקוחות, ולקבל החלטה מושכלת.

אפשרות נוספת היא לבקר פיזית בחנות לציוד שיניים. חנויות אלו מתמחות באספקת מוצרי טיפוח שיניים, לרבות סילוני מים לשיניים. לעתים קרובות תמצאו בחנות צוות מיומן שיכול להדריך בבחירת הדגם המתאים לצרכים האישיים שלכם. בנוסף, ייתכן שתהיה לכם הזדמנות לבצע שימוש בהדגמה במכשיר הסילונית, ולבדוק את נוחות השימוש לפניי הרכישה.

ניתן כאמור גם להתייעץ עם רופא השיניים או עם השיננית שלכם. ייתכן שיש להם המלצה על דגמי סילונית מים זמינים לרכישה במרפאה במקום, או שהם יכולים להמליץ לכם על ספקים בעלי מוניטין. 

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום