נסיגת חניכיים היא בעיה דנטלית שכיחה המביאה לפגיעה באיכות החיים של אנשים רבים, והיא מתרחשת כאשר החניכיים נסוגים מהשיניים, ולכן חושפים את שורשי השיניים. מצב זה עלול לגרום לרגישות בשיניים, לכאב ואפילו לאובדן שיניים – אם לא מטפלים בו. שמירה על בריאות חניכיים טובה היא חיונית לבריאות השיניים הכללית, ותרופות טבעיות יכולות להיות יעילות בטיפול ומניעת נסיגת חניכיים.

מה זה נסיגת חניכיים?

 

נסיגת חניכיים היא מצב דנטלי בו החניכיים נסוגות מהשיניים, וחושפות את שורשי השיניים. זה יכול לגרום לרגישות, כאב, ואפילו להוביל לאובדן שיניים ככל שהמצב לא מטופל. מדובר בבעיה נפוצה המשפיעה על חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה, כאשר הנסיגה עצמה יכולה להתרחש מכמה סיבות שונות כמו למשל בגלל מחלות חניכיים, היגיינת שיניים לא מוקפדת, צחצוח אגרסיבי, שינויים הורמונליים וגנטיקה. שמירה על בריאות החניכיים חשובה לבריאות השיניים הכללית, ויש תרופות טבעיות כמו גם אמצעי מניעה שונים, היכולים לסייע בטיפול ובמניעת נסיגת חניכיים.

 

הגורמים לנסיגת חניכיים

 

מחלת חניכיים: יש שני סוגים של דלקות ומחלות חניכיים הנגרמים כתוצאה מזיהומים חיידקיים בחניכיים. דלקת חניכיים היא הצורה הקלה יותר של מחלת חניכיים הגורמת לדלקת ודימום של החניכיים. באם המצב לא מטופל, יכולה להופיע דלקת חניכיים, אשר עלולה בתורה לגרום לנסיגת חניכיים, ולשיניים להשתחרר או לנשור.

 

היגיינת שיניים ירודה: במצב בו לא מצחצחים את השיניים באופן קבוע או שלא משלימים את הפעולה עם חוט דנטלי, עלולה להופיע הצטברות של פלאק, שהוא מעיין סרט דביק של חיידקים שיכולים לגרות את החניכיים ולגרום לדלקת. עם הזמן, זה יכול להוביל למחלות חניכיים ונסיגה שלהן.

 

צחצוח אגרסיבי: צחצוח חזק מדי או שימוש במברשת שיניים עם זיפים קשים עלולים לגרום נזק לחניכיים ולנסיגת החניכיים. חשוב להשתמש במברשת שיניים רכה תוך תנועות צחצוח עדינות, כדי למנוע נזק לחניכיים.

 

שינויים הורמונליים: שינויים הורמונליים במהלך גיל ההתבגרות, הריון וגיל המעבר יכולים להפוך את החניכיים לרגישים יותר ומועדים לנסיגה. הסיבה לכך היא כי השינויים ההורמונליים יכולים להשפיע על זרימת הדם לחניכיים ולהפוך את האזור לרגיש יותר בשל כך.

 

גנטיקה: אנשים מסוימים עשויים להיות רגישים יותר למחלות חניכיים ונסיגת חניכיים על רקע גנטי. אם יש לכם היסטוריה משפחתית של מחלת חניכיים או נסיגת חניכיים, אתם עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לפתח נסיגת חניכיים. 

 

עישון ושימוש במוצרי טבק: מוצרי טבק שונים ועישון יכולים לתרום להופעת מחלות חניכיים ונסיגה. הסיבה לכך היא שהשימוש בטבק יכול לפגום במערכת החיסונית, מה שמקשה על הגוף להילחם בזיהומים.

 

חריקת שיניים: חריקת שיניים או הידוק השיניים עלולים להפעיל לחץ, ופעולת הלחיצה עלולה לגרום לחניכיים לסגת.

 

שיניים עקומות או נשיכה שגויה: במצב שבו מופעל לחץ לא אחיד על השיניים והחניכיים או שפעולת הנשיכה איננה תקינה, הרי שהמצב עלול להוביל לנסיגת חניכיים. אם השיניים שלכם עקומות או שיש לכם נשיכה לא תקינה, הדבר עלול להפעיל לחץ נוסף על אזורים מסוימים בחניכיים ולגרום לנסיגתן.

 

נסיגת חניכיים טיפול טבעי

 

נסיגת חניכיים –  טיפול טבעי ביתי

 

במקרה של נסיגת חניכיים יש טיפול טבעי שכולל מספר תרופות ביתיות טבעיות שיכולות לעזור ואף למנוע נסיגת חניכיים. הנה כמה מהן:

 

שמן: משיכת שמן היא מסורת עתיקה הכולל פעולת משיחה של השמן סביב חלל הפה הפנימי במשך 10-20 דקות, ולאחר מכן יריקה של השמן החוצה. שמן קוקוס ושמן שומשום נפוצים למשיכת שמן בפה משום שהם בעלי תכונות אנטי בקטריאליות שיכולות לעזור בהפחתת דלקות, ושיפור בריאות הפה באופן כללי.  השמן פועל למעשה כמו מגנט – הוא מושך רעלנים וחיידקים מחלל הפה.

 

אלוורה: אלוורה שימשה במשך מאות שנים לטיפול במצבים בריאותיים שונים, כולל בעיות שיניים. יש לה תכונות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהילחם בזיהומים חיידקיים בחניכיים. אלוורה מכילה גם ויטמינים ומינרלים, כולל ויטמין C וסידן, שיכולים לשפר את מצב רקמות החניכיים.

 

תה ירוק: תה ירוק עשיר בנוגדי חמצון הנקראים קטצ'ינים, ולהם מיוחסת יכולת לסייע בהפחתת דלקות חניכיים, והיכולת להילחם בחיידקים הגורמים למחלת חניכיים. התה הירוק מכיל גם פלואוריד, אשר יכול לסייע בהגנה מפני עששת. שתיית תה ירוק באופן קבוע יכולה לשפר את בריאות הפה ולמנוע מחלות חניכיים. 

 

שטיפה במים מלוחים: שטיפות פה במים מלוחים הן דרך פשוטה ויעילה להפחתת דלקת ולטיפול בריפוי החניכיים. מים מלוחים מסייעים בקטילת חיידקים והפחתת דלקות, מה שיכול כמובן לסייע במניעת והפחתה של נסיגת חניכיים. לצורך ההכנה יש לערבב 1 כפית מלח בכוס מים חמים, לגרגר בתוך הפה למשך 30 שניות, ולירוק החוצה. 

 

מזונות עשירים בויטמין C ותוספים: ויטמין C חיוני לבריאות רקמות החניכיים, ומחסור בויטמין זה עלול להוביל למחלות חניכיים ונסיגה שלהן. אכילת מזונות עשירים בויטמין C, כגון פירות הדר, פירות יער וירקות עליים, או נטילת תוסף ויטמין C יכולים לסייע בשמירה על בריאות הפה. ויטמין C מסייע בייצור קולגן, מה שנחוץ לבניית רקמת חניכיים בריאה. 

 

טיפול בנסיגת חניכיים באופן טבעי – בעזרת שמנים 

 

שמנים אתריים מהווים דרך טבעית ויעילה לטיפול ומניעה של נסיגת חניכיים. הנה כמה שמנים אתריים המשמשים בדרך כלל לשמירה על בריאות החניכיים:

 

שמן עץ התה: לשמן עץ התה יש תכונות חיטוי ואנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהילחם בזיהומים חיידקיים בחניכיים. הדבר גם  יכול גם לעזור ברענון  הנשימה ושמירה כללית על בריאות הפה.

 

שמן מנטה: לשמן מנטה יש אפקט קירור והרגעה שיכול לעזור להפחית דלקת וכאב בחניכיים. יש לו גם תכונות אנטי-בקטריאליות שיכולות לעזור להילחם בזיהומים ולשמור על בריאות הפה. 

 

שמן ציפורן: שמן זה משמש במשך מאות שנים לטיפול בבעיות שיניים, כולל מחלת חניכיים. יש לו תכונות חיטוי ותכונות אנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהילחם בזיהומים חיידקיים בחניכיים. שמן זה גם יכול לסייע בתחושת הקלה על כאבי חניכיים.

 

שמן מרווה: לשמן מרווה יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי-מיקרוביאליות שיכולות לעזור בהפחתת דלקות, ולהילחם בזיהומים חיידקיים בחניכיים. הוא גם מרענן את הנשימה ושומר על בריאות הפה. 

 

בכדי להשתמש בשמנים אתריים לשמירה על בריאות החניכיים, יש להוסיף כמה טיפות של שמן אתרי לשמן בסיס (שמן קוקוס או שמן זית) ולעסות את התערובת אל תוך החניכיים במשך כמה דקות. ניתן גם להוסיף טיפה או שתיים של שמן למשחת השיניים שלך או למי פה.

 

חשוב לציין כי שמנים אתריים הם חזקים ויש להשתמש בהם בזהירות. חשוב תמיד לדלל שמנים אתריים בשמן הבסיס (השמן המוביל, נקרא גם שמן נשא) ולהימנע מבליעה.  אם יש לכם עור רגיש או שאתם אלרגיים לאחד מהמרכיבים, עדיף להימנע משימוש בשמנים אתריים.

 

נסיגת חניכיים טיפול טבעי

 

טיפול טבעי בנסיגת חניכיים בעזרת צמחי מרפא

 

צמחי מרפא יכולים להיות דרך טבעית ויעילה לטיפול ומניעה של נסיגת חניכיים. הנה כמה צמחי מרפא המשמשים בדרך כלל לבריאות חניכיים:

 

Echinacea (אכינצאה): לצמח זה יש תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהילחם זיהומים חיידקיים בחניכיים, ולחזק את  המערכת החיסונית, מה שבתורו תורם לשמירה על בריאות הפה והחניכיים.

 

מור: צמח המור שימש במשך מאות שנים לטיפול בבעיות שיניים שונות, כולל מחלת חניכיים. יש לו תכונות חיטוי ואנטי דלקתיות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולהילחם בזיהומים חיידקיים בחניכיים. צמח המור יכול גם לעזור בשמירה על רקמות החניכיים.

 

קמומיל: לקמומיל יש תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון שיכולות לעזור להפחית דלקת ולקדם חניכיים בריאות. זה יכול גם לעזור לריפוי והרגעה במצבים של חניכיים מגורות.

 

Calendula (קלנדולה): יש לה תכונות אנטי בקטריאליות ואנטי דלקתיות שיכולים לעזור להפחית דלקת ולהילחם זיהומים חיידקיים בחניכיים, וגם לשמור על רקמות החניכיים. 

 

על מנת להשתמש בתרופות צמחיות לבריאות החניכיים, ניתן להכין תה המכיל את הצמחים ומים חמים, ולאחר כמה דקות להשתמש בתה עצמו. ניתן להוסיף את התה למי פה או כתמיסה למשחת השיניים שלכם.
 

תפקידה של הדיאטה בניהול דלקות חניכיים

   

 • חומרים מזינים לחניכיים בריאות
  לתזונה מאוזנת תפקיד מכריע בניהול ומניעת דלקות חניכיים. הכללת חומרים מזינים מסוימים בתזונה יכולה לעזור לקדם את בריאות החניכיים. ויטמין C, למשל, חיוני לייצור קולגן, המסייע בשמירה על שלמות רקמת החניכיים. מזונות העשירים בוויטמין C כוללים פירות הדר, תותים, ברוקולי ופלפלים. בנוסף, צריכת מזונות עשירים בנוגדי חמצון, כגון פירות יער, עלים ירוקים ואגוזים, יכולה לסייע בהפחתת דלקת ולתמוך בבריאות החניכיים הכללית.
   

 • הימנעות מחומרים אשר עלולים לגרום לדלקת חניכיים
  בדיוק כפי שמרכיבים תזונתיים מסוימים יכולים לתמוך בבריאות החניכיים, מזונות ומשקאות מסוימים יכולים להחמיר את תסמיני דלקת החניכיים. מזונות ממותקים וחומציים יכולים לתרום להצטברות פלאק ולהגביר את הסיכון לדלקת חניכיים. הגבלת צריכת חטיפים ממותקים, משקאות מוגזים ומזונות מעובדים יכולה לסייע במניעת צמיחת חיידקים ודלקת. בנוסף, חשוב להימנע מלעיסת טבק ומעישון, מכיוון שהם לא רק מכתימים את השיניים אלא גם מגבירים את הסיכון למחלות חניכיים.
 •  

 • הידרציה ובריאות חניכיים
  שתייה מרובה של מים חיונית לבריאות הפה הכוללת, כולל ניהול דלקת חניכיים. מים עוזרים לשטוף חלקיקי מזון ולנטרל חומצה בפה, ומפחיתים את הסיכון להצטברות פלאק – ולכן, ההמלצה היא גם להקפיד על שימוש בסילונית לשיניים,. שמירה על לחות עוזרת גם לקדם את ייצור הרוק, המכיל תכונות אנטי-מיקרוביאליות טבעיות שיכולות לעזור להילחם בחיידקים.
 •  

תגידו שלום לכיסי חניכיים עם התרופות הטבעיות האלה

 

כיסי חניכיים, הם רווחים שנוצרים בין החניכיים והשיניים עקב מחלת חניכיים. כיסים אלו יכולים להכיל חיידקים מזיקים ולהקשות על שמירה על היגיינת הפה. בעוד שטיפול שיניים מקצועי הכרחי לטיפול בכיסי חניכיים, ישנן כמה תרופות טבעיות שיכולות לעזור לתמוך בבריאות החניכיים ולהפחית את עומק הכיס.
 

תרופה טבעית אחת לכיסי חניכיים היא שמן. יש למרוח שמן קוקוס או שמן שומשום, בפה למשך כ-15-20 דקות. מריחת שמן מסייעת בהסרת חיידקים ורעלים מהפה, שעלולים לתרום למחלות חניכיים ולהיווצרות כיסים. עם זאת, חשוב לציין כי משיכת שמן אינה אמורה להחליף צחצוח רגיל וחוט דנטלי.
 

תרופה טבעית נוספת שיכולה לסייע בהפחתת עומק כיס החניכיים היא שטיפות מי מלח. למי מלח יש תכונות אנטי-מיקרוביאליות שיכולות לעזור להרוג חיידקים ולהפחית דלקת.
 

כוחה של היגיינת פה טובה: האם היא יכולה לסייע בטיפול בדלקת חניכיים?

 

שמירה על היגיינת הפה חיונית לבריאות החניכיים הכללית ויכולה למלא תפקיד משמעותי בהיפוך דלקת חניכיים. דלקת חניכיים היא שלב מוקדם של מחלת חניכיים המתאפיינת בחניכיים אדומות, נפוחות ומדממות. עם זאת, עם טיפול נאות בפה, ניתן להפוך את ההשפעות של דלקת חניכיים ולהחזיר את בריאות החניכיים.
 

הבסיס להיגיינת פה טובה טמון בצחצוח רגיל וחוט דנטלי. צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום עם מברשת שיניים רכה מסייעת להסיר רובד וחיידקים מהשיניים ומקו החניכיים. חשוב להשתמש בתנועה סיבובית עדינה ולהגיע לכל אזורי הפה, כולל השיניים האחוריות ולאורך קו החניכיים. שימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום חשוב לא פחות שכן הוא עוזר להסיר רובד וחלקיקי מזון בין השיניים ולאורך קו החניכיים.
 

בנוסף לצחצוח ולשימוש בחוט דנטלי, שימוש במי פה אנטי-מיקרוביאליים יכול לתמוך עוד יותר בבריאות החניכיים. מי פה אנטי מיקרוביאלי עוזר להרוג חיידקים בפה ולהפחית את הצטברות הפלאק. חפש מי פה המכילה מרכיבים כמו כלורהקסידין או שמנים אתריים, כגון שמן עץ התה או שמן מנטה, הידועים בתכונותיהם האנטי-מיקרוביאליות.
 

"עשה ואל תעשה" לטיפול טבעי בדלקת חניכיים

 

כשמדובר בנושא של טיפול טבעי בדלקת חניכיים, ישנן הנחיות ואל תעשה שכדאי להיות מודעים אליהן. הנחיות אלו יכולות לעזור לך לנהל ולשפר את בריאות החניכיים שלך ביעילות.

   

 • הקפדה על תזונה בריאה:
  אכילת תזונה מאוזנת עשירה בפירות, ירקות ודגנים מלאים יכולה לספק רכיבי תזונה חיוניים התומכים בבריאות החניכיים. מזונות עשירים בוויטמין C, כמו תפוזים ותותים, יכולים לעזור בחיזוק החניכיים ולהילחם בדלקות.
 • שמירה על היגיינת פה טובה:
  צחצוח ושימוש בחוט דנטלי בקביעות הוא המפתח למניעה וטיפול בדלקות חניכיים. הקפידו להשתמש במברשת שיניים עם זיפים רכה ובתנועות סיבוביות עדינות בעת הצחצוח. כמו כן, שקול להשתמש במי פה אנטי-מיקרוביאלית כדי לעזור להפחית את החיידקים בפה שלך.
 • תרופות טבעיות:
  תרופות טבעיות כמו שטיפות מי מלח ומי פה צמחים יכולות להועיל בהפחתת דלקת וקידום ריפוי חניכיים. לתה קמומיל, למשל, יש תכונות אנטי דלקתיות שיכולות להרגיע חניכיים מגורות.
 •  אין לעשן או להשתמש במוצרי טבק:
  עישון ושימוש בטבק עלולים להחמיר את דלקת החניכיים ולהגביר את הסיכון למחלות חניכיים. הפסקת עישון או הימנעות מטבק יכולים לשפר משמעותית את בריאות החניכיים שלך.
 • אל תתעלם מסימנים של מחלת חניכיים:
  אם אתה מבחין בתסמינים כמו חניכיים אדומות, נפיחות או מדממות, אל תתעלם מהם. התערבות מוקדמת חיונית בטיפול בדלקת חניכיים. התייעץ עם רופא השיניים שלך אם אתה נתקל בבעיות חניכיים מתמשכות.
 • אל תלחץ:
  מתח יכול להחליש את המערכת החיסונית ולהפריע ליכולת של הגוף להדוף זיהומים, כולל מחלות חניכיים. תרגל טכניקות לניהול מתח כמו מדיטציה או פעילות גופנית כדי לעזור להפחית את רמות הלחץ ולתמוך בבריאות הפה הכללית.

 

האם טיפולים טבעיים מספיקים?

 

בעוד שטיפולים טבעיים יכולים להיות יעילים בניהול ושיפור דלקות חניכיים, חשוב להבין שהם עשויים שלא להספיק בפני עצמם, במיוחד במקרים חמורים יותר. תרופות טבעיות יכולות לסייע בהפחתת דלקת, לקדם ריפוי חניכיים ולמנוע נזק נוסף, אך ייתכן שהן לא יצליחו לבטל לחלוטין מחלת חניכיים מתקדמת. חשוב להעריך את חומרת מצבך ולהתייעץ עם רופא שיניים לקבלת תוכנית טיפול מקיפה.
 

לרופאי שיניים יש גישה למגוון רחב של כלים והליכים שיכולים לספק טיפול ממוקד ומתקדם יותר לדלקת חניכיים. הם יכולים לבצע טיפול ניקוי אבנית. במקרים מסוימים, הם עשויים להמליץ על אבנית והקצעת שורשים, הליך ניקוי עמוק שמגיע מתחת לקו החניכיים כדי להסיר חיידקים ולהחליק את שורשי השן.
 

בנוסף, רופאי שיניים יכולים לרשום שטיפות פה תרופתיות או אנטיביוטיקה כדי לעזור להילחם בזיהום ולהפחית דלקת. הם יכולים גם לספק הדרכה לגבי טכניקות נכונות להיגיינת הפה ולהמליץ על מוצרים ספציפיים המתאימים ביותר לצרכים האישיים שלך.
 

חשוב לציין כי תרופות צמחיות יכולות להוביל לאינטראקציה עם תרופות מסוימות, או לגרום לתגובות אלרגיות אצל אנשים מסוימים. אם אתם חוששים מכך, עדיף להתייעץ עם רופא לפני השימוש. 

 

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום