כאן תוכלו לקרוא הכול אודות אפטות בלשון. מהם הגורמים להיווצרותן? איך מאבחנים? וכיצד ניתן לטפל בהן?

אפטות, הידוע גם בשם פצעי סרטן, הם כיבים קטנים וכואבים המתפתחים על הלשון. הם יכולים להופיע כנגעים עגולים או סגלגלים עם מרכז לבן או צהבהב וגבול אדום. פצעים אלו עלולים לגרום לאי נוחות באכילה, שתייה ודיבור, ולגרום לאי נוחות משמעותית לאנשים שנפגעו מהם.

 

אפטות בלשון הן מצב פה שכיח, המשפיע על אנשים בכל הגילאים. הם יכולים להופיע כפצעים מבודדים או בצברים, וגודלם יכול להשתנות מנגעים קטנים לגדולים יותר. בעוד שהגורם המדויק לאפטות עדיין לא ידוע, מאמינים שמספר גורמים תורמים להתפתחותם, כולל מתח, פגיעה בלשון, שינויים הורמונליים ומצבים בריאותיים מסוימים.

 

חשוב להבדיל בין אפטות לבין בעיות אחרות בפה, כגון כוויות קור או קיכלי פה. בניגוד לפצעי קור, הנגרמים על ידי נגיף ההרפס סימפלקס, אפטות אינן מדבקות. בנוסף, קיכלי פה הוא זיהום פטרייתי המאופיין בכתמים לבנים על הלשון, בעוד אפטות הן כיבים רדודים.

 

משך האפטות בלשון יכול להשתנות, כאשר רוב הפצעים מתרפאים תוך שבוע עד שבועיים. עם זאת, אפטות חוזרות יכולות להיות מצב כרוני, כאשר אנשים חווים אפיזודות מרובות במהלך חייהם. חשוב להבין ולטפל באפטות ביעילות כדי להקל על הסימפטומים ולקדם ריפוי.

 

בעוד שאפטות בלשון יכולות להיות כואבות ומציקות, הן בדרך כלל אינן מזיקות וחולפות מעצמן. עם זאת, אם הפצעים בלשון נמשכים יותר משבועיים, מלווים בכאבים עזים או קושי באכילה או שתייה, או אם מתפתחים תסמינים חדשים, רצוי לפנות לטיפול רפואי לצורך אבחנה נכונה וטיפול מתאים.

 

מהם הגורמים להיווצרותן של אפטות

 

ניתן לייחס אפטות בלשון לגורמים שונים, אם כי הסיבה המדויקת עדיין לא מובנת במלואה. מאמינים שאחד הגורמים העיקריים להתפתחות אפטות הוא טראומה של רקמות. נשיכת לשון בשוגג, מזון שוחק או אפילו צחצוח אגרסיבי עלולים להוביל לפציעות קטנות שסוללות את הדרך להיווצרות הפצעים הכואבים הללו.

 

מתח הוא גורם משמעותי נוסף הקשור לאפטות. מתח רגשי, חרדה ואפילו תשישות פיזית עלולים להחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך אנשים לרגישים יותר לפתח כיבים אלו בפה. שינויים הורמונליים, כמו אלה המתרחשים במהלך הווסת או ההריון, נודעו גם הם כגורמים להיווצרות אפטות.

 

מצבים בריאותיים מסוימים עשויים להגביר את הסבירות לחוות אפטות בלשון. מצבים כמו צליאק, מחלות מעי דלקתיות ומחלת בהצ'ט נקשרו עם סיכון גבוה יותר לפתח פצעים כואבים בפה. חוסרים תזונתיים, במיוחד של ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית, יכולים גם הם לתרום להופעת אפטות.

 

יתר על כן, חלק מהתרופות נקשרו להתפתחות של אפטות. ידוע כי תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), חוסמי בטא ואנטיביוטיקה מסויימת מעוררות כיבים אלו בפה אצל אנשים מסוימים.

 

אפשרויות הטיפול באפטות

 

כשמדובר בטיפול באפטות בלשון, התערבות בזמן היא חיונית. בעוד שרוב מקרי האפטות נרפאים מעצמם תוך 1-2 שבועות, ישנן מספר אפשרויות טיפול זמינות כדי להקל על הכאב ולקדם ריפוי מהיר יותר.

 

תרופות מקומיות משמשות בדרך כלל כדי להקל על אי נוחות הקשורה לאפטות. ג'לים, קרמים או תרסיסים לפה ללא מרשם המכילים מרכיבים כמו בנזוקאין או לידוקאין יכולים לספק הקלה זמנית בכאב. מוצרים אלה יוצרים מחסום הגנה על הכיב, מפחיתים גירוי ומקדמים ריפוי.

 

שטיפת הפה עם מי מלח חמים או מי פה אנטי מיקרוביאלית יכולה גם לעזור להפחית כאב ולמנוע זיהום. מי מלח פועלים כחומר חיטוי טבעי, בעוד שטיפות פה אנטי-מיקרוביאליות המכילות מרכיבים כמו כלורהקסידין יכולים לעזור להרוג חיידקים ולקדם ריפוי.

 

במקרים מסוימים, רופאים עשויים לרשום קורטיקוסטרואידים כדי להפחית את הדלקת ולהאיץ את תהליך הריפוי. ניתן למרוח תרופות אלו באופן מקומי כג'ל או משחה או ליטול דרך הפה במקרים חמורים. עם זאת, השימוש בקורטיקוסטרואידים צריך להיות במעקב צמוד ובפיקוח של רופא.

 

טיפול בכאב הוא היבט חשוב בטיפול באפטות. משככי כאבים ללא מרשם כמו אצטמינופן או איבופרופן יכולים להילקח לפי ההוראות כדי להקל על הכאב ולהפחית דלקת. עם זאת, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תרופה כלשהי, במיוחד עבור ילדים או אנשים עם מצבים בריאותיים בסיסיים.

 

אפטות בלשון אצל ילדים

 

ילדים רגישים במיוחד לאפטות בלשון בשל רקמות הפה העדינות שלהם ומערכת החיסון המתפתחת. פצעים כואבים אלה עלולים לגרום לאי נוחות משמעותית עבור הילדים הקטנים, מה שמקשה עליהם לאכול, לשתות או אפילו לדבר כמו שצריך.

 

הורים ומטפלים צריכים לעקוב מקרוב אחר בריאות הפה של ילדם ולהיות מודעים לסימנים והתסמינים של אפטות. אינדיקטורים נפוצים כוללים נוכחות של כיבים קטנים ועגולים עם מרכז לבן או צהבהב וגבול אדום על הלשון או אזורים אחרים בפה. ילדים עשויים גם להתלונן על כאב או אי נוחות בזמן אכילה או צחצוח שיניים.

 

כאשר מדובר בטיפול באפטות בילדים, חיוני להתייעץ עם רופא ילדים או רופא שיניים. ברוב המקרים, הכיבים יחלימו מעצמם תוך שבוע-שבועיים. עם זאת, ישנם אמצעים שניתן לנקוט כדי להקל על אי הנוחות של הילד ולקדם ריפוי מהיר יותר.

 

ג'לים או קרמים להרדמה מקומיים יכולים לספק הקלה זמנית בכאב ולאפשר לילד לאכול ולשתות בצורה נוחה יותר. חשוב לבחור מוצרים שנוסחו במיוחד לילדים ולפעול לפי ההנחיות שמספקות איש המקצוע הרפואי.

 

הורים צריכים גם לעודד את ילדם לשמור על היגיינת פה טובה על ידי צחצוח עדין של שיניים ולשון עם מברשת שיניים רכה. עם זאת, חשוב להיות עדין ולהימנע מגרימת גירוי נוסף לכיבים.

 

בנוסף, הורים יכולים להבטיח שילדם יקבל לחות היטב ולהציע להם מזונות רכים ולא מרגיזים שקל ללעיסה ולבלוע. מזון ומשקאות קרים יכולים לספק הקלה זמנית בכאב ולעזור להקהות את האזור הפגוע.

 

תרופות סבתא לאפטות

 

בדומה לתרופות סבתא לכאבי שיניים גם תרופות סבתא לטיפול באפטות בלשון עברו לאורך דורות ולעתים קרובות זוכות לשבחים על יעילותן בהרגעת הכאב וקידום הריפוי. תרופות טבעיות אלו יכולות לשמש כגישה משלימה לטיפול רפואי או לשמש כהתערבות קו ראשון למקרים קלים של אפטות.

 

תרופה פופולרית אחת היא שטיפת הפה בתערובת של מים חמימים ומלח. למלח יש תכונות אנטי-מיקרוביאליות שיכולות לעזור להפחית דלקת ולמנוע זיהום. כדי להכין את התמיסה, ממיסים חצי כפית מלח בכוס מים חמימים ובקשו מהילד לסובב אותה בפה במשך כ-30 שניות לפני שירוק אותה החוצה. ניתן לעשות זאת מספר פעמים ביום להקלה.

 

תרופה בדוקה נוספת היא שימוש במשחת דבש וכורכום. לכורכום יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות, בעוד שהדבש ידוע בהשפעותיו המרגיעות והמרפאות. מערבבים כפית אבקת כורכום עם מספיק דבש ליצירת משחה ומרח אותו ישירות על האפטות. יש להשאיר אותו למשך מספר דקות לפני שטיפת הפה במים חמימים. ניתן לחזור על פעולה זו מספר פעמים ביום.

 

ג'ל אלוורה, הידוע בסגולותיו המרגיעות, ניתן גם למרוח ישירות על האפטות. כל שעליך לעשות הוא לחתוך עלה אלוורה, לחלץ את הג'ל ולמרוח אותו על האזור הפגוע. הניחו לו לשבת כמה דקות לפני שטיפת הפה. ניתן למרוח שוב ג'ל אלוורה מספר פעמים ביום לפי הצורך.

 

לבסוף, תה קמומיל יכול לשמש כשטיפת פה כדי להקל על כאבים ודלקות. לחלוט כוס תה קמומיל, לתת לו להתקרר, ולבקש מהילד לשטוף בו את הפה במשך דקה או שתיים לפני שירוק אותו. לקמומיל תכונות מרגיעות ואנטי דלקתיות שיכולות לספק הקלה.

 

תפקיד אורח החיים בהיווצרותן של אפטות

 

שמירה על אורח חיים בריא יכולה למלא תפקיד משמעותי במניעת הופעת אפטות בלשון. למרות שאולי לא ניתן להימנע מהם לחלוטין, בחירות מסוימות בסגנון חיים יכולות לעזור להפחית את התדירות והחומרה של הפצעים הכואבים הללו.

 

בראש ובראשונה, שמירה על היגיינת הפה היא חיונית. צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי יכולים לסייע בהסרת חלקיקי מזון וחיידקים שיכולים לתרום להתפתחות אפטות. שימוש במברשת שיניים רכה ובמשחת שיניים עדינה יכולים גם למנוע גירוי של הלשון ורקמות הפה.

 

גורמים תזונתיים יכולים גם להשפיע על הסבירות לפתח אפטות. הימנעות ממזונות מסוימים, כגון מזונות חריפים או חומציים, יכולה לסייע במניעת גירוי ודלקת בפה. בנוסף, הקפדה על תזונה מאוזנת הכוללת שפע של פירות וירקות יכולה לספק ויטמינים ומינרלים חיוניים התומכים בבריאות הפה.

 

ניהול רמות הלחץ הוא היבט חשוב נוסף במניעת אפטות. רמות גבוהות של מתח יכולות להחליש את המערכת החיסונית, מה שהופך את הגוף לרגיש יותר לזיהומים ולבעיות פה.

 

לבסוף, חשוב לשים לב לכל מצב רפואי שעשוי לתרום להתפתחות אפטות. מצבים מסוימים כמו חוסרים תזונתיים, הפרעות במערכת העיכול או מחלות אוטואימוניות עלולים להגביר את הסיכון לפתח פצעים אלו. עבודה צמודה עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי לנהל את המצבים הללו יכולה לעזור למזער את התרחשותן של אפטות.

 

מתי לפנות לטיפול רפואי

 

אפטות בלשון יכולות להיות כואבות ולא נוחות, אך ברוב המקרים הן אינן סימן למצב בסיסי חמור. עם זאת, ישנם מקרים מסוימים בהם חיוני לפנות לטיפול רפואי.

 

ראשית, אם האפטות לא מחלימות תוך שבועיים או אם הן מחמירות בגודלן או בחומרתה, מומלץ להתייעץ עם רופא. פצעים מתמשכים או מחמירים יכולים להצביע על זיהום בסיסי או על מצב בריאותי פה חמור יותר הדורש אבחון וטיפול נאותים.

 

שנית, אם האפטות מלוות בתסמינים אחרים כמו חום, קושי בבליעה או בלוטות לימפה נפוחות, חשוב לפנות לטיפול רפואי. תסמינים אלו יכולים להעיד על בעיה מערכתית יותר או זיהום הדורשים הערכה מהירה על ידי רופא.

 

בנוסף, אם האפטות חוזרות על עצמן לעתים קרובות ומפריעות לפעילויות יומיומיות כגון אכילה, שתייה או דיבור, מומלץ לפנות לרופא. אפטות כרוניות או חוזרות עשויות להיות קשורות למצבים רפואיים מסוימים או לליקויים שיש לטפל בהם.

 

כמו כן, חשוב לקחת בחשבון כל היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן הפה. אם יש היסטוריה משפחתית של סרטן הפה או אם יש חששות לגבי האפשרות של נגעים סרטניים, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לבדיקה יסודית ובדיקות מתאימות.

 

לסיכום, אפטות בלשון שכיחות, לרוב אינן מזיקות אך עלולות לגרום לאי נוחות. אמצעי מניעה וטיפולים יעילים זמינים לניהול התסמינים. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע רפואי במקרים חמורים או חוזרים. תרופות ביתיות יכולות לספק הקלה, אך יעילותן משתנה בין אנשים.

דר דורון אבניאלי רופא שיניים
ד"ר דורון אבניאלי
מרכז השתלות שיניים

מנהל פורום רופאי שיניים

ד"ר דורון אבניאלי בוגר אוניברסיטת תל- אביב בשנת 1976. רופא שיניים בוגר הדסה ירושלים בשנת 1985 . מנתח פה ולסת, לאחר ארבע שנות עבודה במחלקת פה ולסת בבית החולים "איכילוב". בעל ניסיון עשיר בהשתלות, ניתוחי פה ולסת ושיקום הפה, חבר הנהלת העמותה הישראלית.

מידע נוסף על מנהל הפורום